Tek akciğer ventilasyonunda basınç kontrollü ve volüm kontrollü ventilasyonun karşılaştırılması ve 'recruitment' etkisinin gösterilmesi
Comparison of pressure controlled ventilation versus volume controlled ventilation in OLV and evaluation of the effects of recruitment
- Tez No: 195585
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA EROLÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalısmada, akciger ameliyatlarında uygulanan tek akciger ventilasyonunda (TAV) basınç kontrollü ventilasyon moduyla (PCV) volüm kontrollü ventilasyon modunun (VCV) kan parsiyel oksijen basıncı, solunum dinamikleri ve hemodinami üzerine etkileri karsılastırılırken ?recruitment? ın hipoksemi üzerine etkisi ve modların ?recruitment? ın bu etkisi üzerine katkısı arastırıldı. Çalısma, etik komitenin izni ve hasta onamları alındıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tıp Fakültesi Gögüs Kalp ve Damar Ameliyathanesi' nde torakotomi uygulanan 30-60 yas arası, ASA I-II sınıfı 30 hastada yapıldı. Olgular, TAV' a geçildikten sonra, rasgele, Grup 1 (n=15) ve Grup 2 (n=15) olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Grup 1'de TAV' a geçildikten sonra PCV uygulandı ve yarım saat sonra VCV' ye geçildi. Grup 2' de ise TAV' a geçildikten sonra VCV uygulandı ve yarım saat sonra PCV'ye geçildi. İki akciger ventilasyonuna son modla devam edildi. Cerrahi islem bittiginde, her iki akcigere 40 saniye süreyle 40 cm H2O basınçla ?recruitment? uygulandı. Ameliyat sırasında iki akciger ventilasyonu, TAV-PCV, TAV-VCV, ?recruitment? öncesi ve sonrası iki akciger ventilasyonu dönemi olmak üzere 5 dönemde arter kan gazları çalısılması için kan örnegi alındı, olguların PaO2, PaCO2, pH, SpO2, HCO3, laktat degerleri kaydedildi. Aynı dönemlere ait pik havayolu basınçları (PP), ortalama havayolu basınçları (Pmean), dinamik kompliyans (Cdyn), kalp atım hızları (KAH) ve ortalama arter basınçları (OAB) kaydedildi. Çalısmada, TAV' a geçildiginde PaO2 azaldı, VCV uygulandıgında bu azalma devam ederken PCV uygulandıgında istatistiksel açıdan anlamlı olarak arttıgı görüldü. ?Recruitment? sonrası PaO2, hem TAV dönemine, hem de ?recruitment? öncesi iki akciger ventilasyonu dönemine göre anlamlı olarak arttı, ancak iki grup arasında ?recruitment? ın PaO2' yi arttırıcı etkisi anlamlı olarak farklı degildi. Her iki grupta PP ve Pmean degerleri TAV' a geçildiginde yükseldi, PCV uygulandıgında VCV' ye göre anlamlı bir azalma gözlendi. Havayolu basınçlarının yükseldigi dönemlerde Cdyn azaldı. PaO2' nin azaldıgı dönemlerde SpO2 de azaldı.Aynı dönemlerde pH degerlerinde azalma, laktat degerlerinde artıs saptandı. Çalısma sırasında görülen PaO2, SpO2 , pH ve laktat degerlerindeki degisiklikler normal sınırlar içindeydi, hipoksemi ve asidoz gelismedi. Çalısmada PaCO2, HCO3, KAH ve OAB degerlerinde anlamlı degisiklik gözlenmedi. Sonuç olarak çalısmamızda, her iki grupta da iki akciger ventilasyonundan TAV' a geçildiginde PaO2 azalmıs, havayolu basınçları artmıstır; ancak TAV sırasında PCV uygulandıgında VCV moduna göre PaO2' nin daha yüksek oldugu ve havayolu basınçlarının daha düsük oldugu görülmüstür. Bu nedenle PCV' nin TAV' da koruyucu ventilasyon stratejisi olarak uygulanabilecegini düsünmekteyiz. Ancak FEV1' leri normal olguların dahil edildigi çalısmada, iki ventilasyon modunun ?recruitment? ın hipoksemiyi azaltıcı etkisi üzerine katkıları arasında fark bulunmamıstır.
Özet (Çeviri)
In this study was compared that pressure controlled ventilation (PCV) and volume controlled ventilation effect on arterial oxygenatation, respiratory dynamics, haemodynamic values and the recruitment effect on arterial oxygenatation during one-lung ventilation which used in lung operations. This study also evaluated the additive effects of this ventilation modes on the recruitments arterial oxygenatation improver effect. This study was performed in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty the department of Cardiovascular and Thoracic Surgery operation room after approval ethic committee and all patients gave informed consent. This study was performed 30, ASA I-II class, between 30-60 years old patients undergoing thorocotomy operation. Our cases were randomly allocated to two groups, Group 1 (n= 15) and Group 2 (n= 15) on initiation one-lung ventilation. In the Group 1, one-lung ventilation was started by PCV and after 30 minutes VCV was applied. In the Group 2, one-lung ventilation was started by VCV and after 30 minutes PCV was applied. The two lungs ventilation was continued with last ventilation mode. When the surgery was completed, the recruitment was applied to both lungs by 40 cmH2O pressure during 40 seconds. Arterial blood gas samples were taken in 5 periods during operation; the two lungs ventilation period, the one-lung-PCV and the onelung- VCV periods, before recruitment period and after recruitment period during two lungs ventilation. PaO2, PaCO2, pH, SpO2, HCO3 and lactate values were documented at these periods. The peak airway pressures (PIP), mean airway pressures (P mean), dynamic compliance (C dyn), heart rate (HR) and mean arterial pressure (MAP) were documented at the same periods. In this study, PaO2 values decreased during one-lung ventilation, when VCV implemented this decreasing was continued, but PaO2 values were statistically increased during PCV. The PaO2 values increased at the after recruitment period instead of one-lung ventilation and before recruitment two lungs ventilation periods, but the recruitment effect of increasing arterial oxygenatation was not different betweens two groups. PIP and P mean values increased when starting one-lung ventilation in both groups. These pressures were statistically reduced during PCV instead of VCV. C dyn reduced during the airway pressure increasing periods. SpO2 values decreased during the arterial oxygenatation reducing periods. Reducing pH values and increasing lactate values were determined during same periods. PaO2, pH, SpO2, and lactate values were in the normal range during the study also hypoxemia and acidosis did not occured. PaCO2 , HCO3 , HR and MAP values did not statistically change during the study. In conclusion, the arterial oxygenatation reduced and airway pressures increased when starting one-lung ventilation in both groups, but when applied PCV arterial oxygenatation was better and airway pressures were lower than VCV during one-lung ventilation. For this reason we have thought that PCV can be used by a lung protective ventilation strategy. But, we did not find any difference between two ventilation modes effects on the recruitments improver arterial oxygenatation effect in the patients with normal FEV1 values.