Preoperatif BNP(brain natriuretik peptid) değerlerinin koroner bypass cerrahisi uygulanan hastaların prognozunun degerlendirilmesindeki rolü
The prognostic value of brain natriuretic peptid in patients undergoing to coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 195638
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE YALINIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
PREOPERATİF (BNP) BRAİN NATRİÜRETİK PEPTİD DEĞERLERİNİN KORONER BYPASS CERRAHİSİ UYGULANAN HASTALARDA PROGNOZUNDEĞERLENDİRİLMESİNDEKİ YERİÖZETBNP(Brain Natriüretik Peptid), ventrikül fonksiyonundaki değişikliklere hassas ve aynı zamanda bu değişikliklerin spesifik belirleyicisi olan ventiküler bir hormondur. Asemptomatik sol ventrikül yetmezliği için BNP örnek görüntüleme testidir. Bu çalışmanın amacı ,koroner bypass yapılacak hastaların preoperatif plazma BNP düzeyleri ile erken morbidite arasındaki ilişkinin araştırlmasıdır.11 aylık dönem boyunca koroner bypass yapılan 22 ardışık hastayı geriye dönük olarak değerlendirdik.Hastaların başka bir sistem ile ilgili ve ek kardiak problemi mevcut olmamakla birlikte EF leri %50 ın altında değildi.Operasyon öncesi plasma BNP düzeyleri ,erken postoperatif morbidite bulgularıyla istatistiksel olarak karşılaştırıldı.BNP analizi, Electrohemoluminescent immunassay metodu ve Roche Dıagnostıc İndıanapolis ,İndiana ProBNP Elecsys 1010 autoanalyzer tekniği ile yapıldı.125 pg/ml üzeri düzey kardiak fonksiyonlardaki bozukluğun göstergesi olarak kabul edildi.Post operatif morbidite kriterleri şu şekilde belirlendi;yoğun bakım ünitesinde 4 günden,hastanede 10 günden daha fazla kalış suresi ,48 saatin üzerinde mekanik ventrilatör desteği,IABP(inta aortik balon pompası) desteği veya inotropik ihtiyacı.Tüm analizler SPSS 9.0 istatistiksel yazılım grubu kullanılarak yapıldı.Morbidite kriterlerinin bir yada daha fazlası 22 hastadan 12'sinde(%54) rastlandı.Morbidite saptanan ve saptanmayan hastalar arasında demografik bulgular açısından bariz farklılık yoktu.Morbidite gözlenmeyen 10 hastada pre operatif plasma BNP düzeyi 113 ± 47pg/ml iken ,morbidite saptanan 12 hastada plasma BNP düzeyleri 763± 53pg/ml idi.Elde edilen sonuçlara göre, ,pre operatif plasma BNP düzeylerinin koroner bypass yapılacak hastalarda erken postoperatif morbidite açısından güvenilir bir belirleyici olduğu sonucuna varılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Kardiyopulmoner bypass, BNP (Brain Natriüretik Peptid), Postoperatif morbidite
Özet (Çeviri)
THE PROGNOSTIC VALUE OF BRAIN NATRIURETIC PEPTID İN PATIENTS UNDERGOING TO CORONARY ARTERY BYPASS SURGERYABSTRACTBrain natriuretic peptid (BNP) is a ventricular hormone that is sensitive and specific marker of changes in ventricular function .It is sample screening test for symptomless left ventricular failure.The aim of this study was examine there is a corelation between the preoperative plasma level of BNP and early morbidity in patients undergoing to coronary artery bypass.During the 11month period,we retrospectively evaluated 22 consecutive patients who was operated on for coronary artery bypass. Patients had not have other system and cardiac disease and had not EF ? 50.Preoperative plasma BNP values was statisticaly compired with early postoperative morbidity findings.BNP analysis was made by `Electrohemoluminescent immunassay method and Roche Diagnostic Indianapolis, Indiana proBNP Elecsys 1010 autoanalyzer with tecnique and ?125 pg/ml was accepted sign for cardiac function disorder. Postoperative morbidity criterias were accepted as;staying longer than 4 day in intensive care unit and longer than 10 days in hospital, mechanic ventilatory support longer than 48 hours, necessity for inotrops or IABP(ıntra aortic baloon pump) support.All analysies were done by using SPSS 9.0 statistical software pocket. One or more of above criterias for morbidity are established in 12 of 22(%54) patients.There were no significant differance for demografic findings between the patients who morbidity were established and was not.