Pulmoner tromboembolinin ağırlığını belirlemede brain natriüretik peptit (BNP) nin rolü
  1. Tez No: 195711
  2. Yazar: FİRDES KERVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN NADİR EKİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalısmada; PTE'den süphelenilen hastalara yaklasımda BNP düzeylerininPTE'nin anatomik yaygınlığını ve ağırlığını belirlemede oynadığı rolün belirlenmesi,ayrıca BNP düzeylerinin akut PTE'ye bağlı sağ ventrikül disfonksiyonu gelismishastaları belirlemede ekokardiyografiye alternatif olup olamayacağının gösterilmesiamaçlandı.Çalısmaya V/Q sintigrafisi ile tanı konmus 57 hasta alındı. Çalısmaya dahiledilen hastalar klinik olarak EKO ile ortaya konan sağ ventrikül disfonksiyonununvarlığı ve hemodinamik olarak stabil olup olmamalarına göre massif, submassif venonmassif PTE olarak sınıflandırıldı. Tüm olgulardan ilk 24 saat içinde veantikoagulan tedavi baslanmadan önce venöz kan örneği alınarak BNP düzeyleriölçüldü. Ayrıca her olgunun perfüzyon sintigrafisi Meyer ve arkadaslarınıntanımladığı modele göre yorumlanarak pulmoner vasküler obstrüksiyon skoru(PVOs) hesaplandı.Çalısmaya alınan hastaların PVOs ile EKO bulguları ve BNP düzeyleri arasındaanlamlı iliski tespit edilmezken sağ ventrikül disfonksiyonu mevcut olanlarda BNPdüzeyleri anlamlı olarak artmıs bulundu. PVOs %50'nin üstünde olan hastalarda sağventrikül disfonksiyonu daha belirgin değildi. Ayrıca bu hasta grubunda hemodinamikbulguların da anlamlı olarak bozulmadığı görüldü. Bu sonuçlardan yola çıkılarakPTE'li hastalarda BNP düzeyi ölçümünün sağ ventrikül disfonksiyonuna isaret edengüvenilir bir marker olarak kullanılabileceği, PTE'de hastaların klinik bulgularınınortaya çıkmasında vasküler obstrüksiyonun anatomik yaygınlığının tek basınabelirleyici olamayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this work we aim to determine the role of the BNP levels of the patientswho are suspected to have PTE, in prediction of the anatomical prevalance andseverity of the PTE. We also intend to show whether PTE levels can be an alternativeto the echocardiography in identification of patients who have right ventriculedisfunctioning due to acute PTE.We investigated 57 patients who are diagnosed by V/Q sintigraphy.According to existence of right ventricule disfunctioning which has been clinicallyproved by ECHO and hemodynamical stabilities, we classified the patients asmasive, submasive and nonmasive PTE. For each cases we measured BNP levels inthe venose blood samples in the first 24 hours before the anticoagulation theraphy.We also calculated the pulmonary vascular obstruction scores by interpreting theperfusion sintigraphy for each case using the model of Meyer at al.We spotted no meaningful association between the PVO and the ECHOfigures of the patients however the BNP levels of the ones who have right ventriculedisfunctioning are found to be significantly high. For the patients who have PVOmore than 50%, we identified no clear right ventricule disfunctioning or deteriorationof hemodynamical findings.We conclude that for the patients who have PTE, BNP levels may be utilizedas a reliable marker which points out the right ventricule disfunctioning. Moreoverwe claim that the anatomical prevalance of the vascular obstruction, by itself, maynot be determining in the appearance of the clinical symptoms.