Atorvastatinin kalbin diyastolik fonksiyonları üzerine etkisinin ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi ve bu etkinin serum koenzim q10 düzeyi ile ilişkisi
The management of the effect of the atorvastatin on diastolic functions of the heart by echocardiography and the relation of this effect with the level of coenzyme q10 in the plasma
- Tez No: 195784
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ALPER ONBAŞILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giris: Hiperkolesteroleminin olusturdugu koroner arter hastalıgı riskinin, kolesterol düsürücü tedaviyle azaltılabildigi birçok klinik çalısmada gösterilmistir. Günümüzde hiperkolesterolemi tedavisinin temel tasını statin grubu ilaçlar olusturmaktadır. Seçici olmayan HMG-KoA redüktaz inhibisyonu yapan statinler, kolesterol sentezini baskılarken KoQ10 üretimini de inhibe ederler. KoQ10 krebs döngüsüne katılarak enerji üretiminde rol alır. Kalbin diyastolik fonksiyonları yüksek düzeyde enerji bagımlıdır. Statin grubu ilaçların serum KoQ10 düzeylerini düsürerek kalbin diyastolik fonksiyonlarını bozması olasıdır. Amaç: Statin grubu bir ilaç olan atorvastatinin, kalbin diyastolik fonksiyonları üzerine etkisi ve bu etkinin serum KoQ10 düzeyleri ile iliskisinin arastırılması amaçlanmıstır. Materyal-Metod: Çalısmaya 40 hasta dahil edildi. Hastalara 12 hafta boyunca günde tek doz, 20 mg atorvastatin verildi. Tedavi öncesi ve sonrası total kolesterol, trigliserid, HDL-K düzeyleri ölçüldü, LDL-K düzeyleri Freidwald formülüne göre hesaplandı. Tedavi öncesi ve 12 hafta sonunda diyastolik fonksiyonlar, konvansiyonel mitral akım Doppler, doku Doppler ve renkli M-mod Doppler ile degerlendirildi. Tedavi öncesi ve sonrası toplanan serumlarda, KoQ10 düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalısmaya yas ortalaması 51,9 ± 7,9 (36 ? 70 yas) olan toplam 40 hasta alındı. Bazal mitral e dalga hızı 12 haftalık tedavi sonrası anlamlı sekilde azaldı (0,76 ± 0,12 cm/sn'den 0,68 ± 0,13 cm/sn'e, p< 0,001). Bazal mitral a dalga hızı anlamlı düzeyde yükseldi(0,75 ± 0,16 cm/sn'den 0,81 ± 0,14 cm/sn'e, p=0,001).
Özet (Çeviri)
Its proven in most clinical trials that lipid lowering therapy reduces the risk of coronary artery disease. Statins are the cornerstone of lipid lowering therapy. Statins which are non-selective inhibitors of HMG-CoA, inhibite the synthesis of both cholesterol and CoQ10 in the same time. CoQ10 plays an important role in energy production. Diastolic functions are highly energy dependant. Statins may impair diastolic functions by lowering CoQ10. The aim of this study is to asses the effect of atorvastatin on diastolic functions and to investigate the relationship between CoQ10 levels and the diastolic functions. Material-Method: 40 patients were included in this study. The patients were given 20 mg atorvastatin once a day during 12 weeks. Total cholesterol, triglyceride, HDL-C levels were measured before and after the therapy. LDL-C levels were calculated via the Freidwald formula. Diastolic functions were assesed from mitral inflow by conventional Doppler method, pulsed wave tissue Doppler and colored M mode flow propagation velocity. The measurements were obtained before and at the 12th week of the treatment. Blood samples for CoQ10 levels were obtained in the same time with echocardiographic investigation. Results: Mean age of the patients were 51.9 ± 7.9.