Kemik avasküler nekrozlarında difüzyon ağırlıklı görüntüleme
Diffusion weighted imaging in bone avascular necrosis
  1. Tez No: 195793
  2. Yazar: LEVENT AĞGÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. YUSUF ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ:Eko planar görüntüleme (EPI) ve non-Carr-Purcell-Meiboom-Gill single shot fast spin echo (non-CPMGssFSE) sekanslarını kullanarak avasküler nekrozlarda (AVN) görünür diffüzyon katsayısı (ADC) değişikliklerini belirlemek ve EPI ile non-CPMGssFSE sekanslarını görüntü kalitesi, sinyal/gürültü oranı (SNR) ve kontrast/gürültü oranı (CNR) açısından karşılaştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Ondokuz kalça AVN olgusunun 33 AVN lezyonlu kalçasına EPI ve non-CPMGssFSE sekansları kullanılarak diffüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) uygulandı. On sağlıklı gönüllünün 20 kalçasına uygulanan DAG kontrol grubunu oluşturdu. AVN lezyonlarından T1A, T2A ve FSEIR görüntüler yardımıyla yerleştirilen ROI'ler aracılığı ile ADC değerleri ölçüldü. Kontrol grubunun her iki femur başından standart ROI'ler ile ADC ölçümleri yapıldı. AVN lezyonları ile normal kemik doku ADC ADC değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak EPI ve non-CPMGssFSE sekansları için ayrı ayrı karşılaştırıldı. Ayrıca AVN evrelerine göre ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark araştırıldı. EPI ve non-CPMGssFSE sekansları görüntü kalitesi, SNR ve CNR açısından karşılaştırıldı.BULGULAR: EPI sekansı ile normal kemik dokudan ölçülen ADC değerlerinin medianı 413,0 ± 167,0; AVN lezyonlarından ölçülen ADC değerlerinin medianı 1440,0 ± 446,0 idi. Non-CPMGssFSE sekansı ile normal kemik dokudan ölçülen ADC değerlerinin medianı 185,5 ± 133,2; AVN lezyonlarından ölçülen ADC değerlerinin medianı 988,0 ± 432,7 idi. AVN lezyonlarının ADC değerleri istatistiksel olarak anlamlı biçimde yüksekdi (p0,05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Determining apparent diffusion coefficient (ADC) changes in avscular necrosis (AVN) by using echo planar imaging (EPI) and non-Carr-Purcell-Meiboom-Gill single shot fast spin echo (non-CPMGssFSE) sequences and comparing EPI and non-CPMGssFSE sequences in terms of image quality, signal/noise ratio (SNR) and contrast/noise ratio(CNR).MATERIALS AND METHODS: Diffusion-weighted imaging (DWI) was carried out to 33 femoral head AVN of 19 AVN cases. Control group was composed of DWI of 20 femoral head of 10 of healthy volunteers. ADC values were measured by placing ROI?s on AVN lesions by the help of T1W, T2W, and FSEIR images and standart ROI?s to femoral heads of control group. Normal bone ADC and AVN lesion ADC measured by EPI and non-CPMGssFSE sequences are each compared for statistically significant difference. Statistically significant difference between ADC values of AVN lesions with different stages was investigated. EPI and non-CPMGssFSE sequences were compared in terms of image quality, SNR and CNR.RESULTS: Median of normal bone ADC values measured by EPI sequence was 413,0 ± 167,0; median of ADC values of AVN lesions was 1440,0 ± 446,0. Median of normal bone ADC values measured by non-CPMGssFSE sequence was 185,5 ± 133,2; median of ADC values of AVN lesions was 988,0 ± 432,7. ADC values of AVN lesions were statistically significantly high (p0,05). Non-CPMGssFSE sequence is statistically significantly better then EPI sequence in terms of image quality, SNR and CNR.CONCLUSION: Results of this work point out that DWI might contribute to work up of AVN since increased ADC values are observed in this pathologic condition. In addition, non-CPMGssFSE sequence is superior to EPI sequence in terms of image quality, SNR and CNR.