Kolonoskopi ile invajinasyonun pnömotik redüksiyonu
- Tez No: 195800
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ABASIYANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Deneysel kolokolik invajinasyonun kolonoskopi ile PR sağlanması. Materyal ve metodlar: Tavşanlar 14'erli 2 gruba ayrıldı. Deneklerin deneyden 1 gün önce gıda alımları durduruldu, 100ml/kg/gün olarak ringer laktat solüsyonu verildi. Operasyon öncesi SF ile lavman yapıldı. Orta hat cilt kesisi sonrası fasia ve periton açılarak karın boşluğuna ulaşıldı. Kolokolik invajinasyon oluşturuldu. Tüm tavşanlara postoperatif 100 ml/kg/gün ringer laktat verildi. Grup A'da 2, grup B'de 3 gün gözlendi. Sfingomanometreli 11 mm lik trokar rektuma yerleştirilerek hava basıncı monitorize edildi. Pediatrik fleksibl kolonoskopi(10,2 mm Ø) trokar içinden ilerletilerek rektumun 20 cm proksimalindeki kolokolik invajinasyon gözlendi. Kolonoskopi eşliğinde PR gerçekleştirildi. Çalışmada kolonoskopik bulgular, PR süresi (dk), hava basıncı (mmHg), deneklerin ağırlıkları, başarı oranları ve perforasyon sayısı kaydedilerek her iki grupta karşılaştırıldı. Bulgular: Grup A'da 14 tavşanın 3'ünde çilek jölesi tarzında gaita çıkışı gözlendi. Ortalama ağırlıkları 3,970±2,137 kg, redüksiyon süresi 3,97±2,47 dakika, hava basıncı 44,0±2,6 mmHg ve redüksiyonun başarı oranı %100'dü. Bu grupta perforasyon gözlenmedi. Grup B'de 14 tavşanın 5'inde çilek jölesi tarzında gaita çıkışı gözlendi. Ortalama ağırlıkları 4,111±2,754 kg, redüksiyon süresi 4,01±1,71 dakika, hava basıncı 55,9±13,3 mmHg ve redüksiyonun başarı oranı % 93'tü. Bu grupta 1 tavşanda perforasyon gözlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate colonoscopy-assisted pneumatic reduction (CAPR) of experimental colocolic intussusception. Materials and methods: 28 rabbits were devided into 2 groups each containing 14 rats. Animals were not fed orally, but fed 100 ml/kg Ringer lactate for one day in preoperative period. Laparotomy was maintained. Surgical colocolic intussusception was peformed in 28 rabbits. 14 rabbits were observed for 2 days (group A), and 14 were observed for 3 days (group B). Ringer lactate was given to all rabbits in postoperative period. Colocolic intussusception was observed with pediatric colonoscopy through trocar. Under general anesthesia, a 11 mm trocar with sfingomanometer was settled into the rectum, and the colonoscopy was introtuced. Air pressure was maintained with manuel controlled sfingomanometer. CAPR was performed. Colonoscopy findings, duration of CAPR, air pressure, the weights of subjects of the experiment, the success rate of reduction, and bowel perforation were recorded to make comparison between A and B groups. Results: Group A: Bleeding from rectum was identified in 3 of 14 rabbits. Their mean weights were 3,970±2,137 kg, reduction duration was 3,97±2,47 minutes, air pressure was 44,0±2,6 mmHg, and the success rate was 100 %. The bowel perforation was not identified in this group. Group B: Bleeding from rectum was identified in 5 of 14 rabbits. Their mean weights were 4,111±2,754 kg, reduction duration was 4,01±1,71 minutes, air pressure was 55,9±13,3 mmHg, and the success rate was 93 %. The bowel perforation was identified in one rabbit in this group.