Koah akut alevlenmede intravenöz ve inhaler kortikosteroidlerin etkinliğinin bcss skalası ve st. georges solunumsal anketi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 195802
  2. Yazar: MEHMET HAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİL ZAMANİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
KOAH, tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu ve ekonomik yük olmaya devam etmekte, prevalansı ve buna bağlı mortalite giderek artmaktadır. Bronkodilatatör ilaçlar, KOAH?ın semptomatik tedavisinin temel ilaçlarıdır. KOAH?ta kortikosteroidlerin kullanımı tartışmalıdır. Sistemik steroidlerin yan etkilerinin fazla olmasına rağmen akut KOAH ataklarında sıklıkla kullanılmaktadır. İnhaler steroidler, akut astım ataklarında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bizim amacımız, inhaler steroidlerin KOAH akut alevlenmelerinde de başarıyla kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Çalışmaya KOAH akut alevlenmesi olan 67 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (n=34) 1 mg/kg/gün iv metilprednizolon verildi. İkinci gruba (n=33), 1280 ?g/gün inhaler budesonide uygulandı. Hastalara yatışında ve tedavi sonrası 15. ve 30. günlerde solunum fonksiyon testi ve kan gazı analizleri yapıldı. Tüm hastalara günlük BCSS skalası uygulandı. Hastaların yatışında ve tedavi sonrası birinci ayında SGRQ yaşam kalite anketi uygulandı. Çalışma sonucunda, 15. ve 30. gün sonunda başlangıç FEV1 değerleri her iki gruptada anlamlı derecede yükseldi. Ancak bu iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Kan gazı parametrelerindeki 15. ve 30. günler arasındaki düzelmeler grup içinde anlamlı iken gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. Her iki gruptaki hastaların yaşam kaliteleri ve semptom skorları tedavi sonrasında belirgin düzelme gösterirken gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. Bizim çalışmamızda, iv steroid alan grupta 7 hastada hiperglisemi, bir hastada myopati izlendi. Bu yan etkiler, iv steroid tedavisine bağlandı. İnhaler sterodin sistemik etkisinin az olmasından dolayı prednizolona göre yan etkileri de az olmaktadır. İnhaler budesonide ve prednizolon uygulamasının her ikiside KOAH akut alevlenmesi olan hastalarda hava akımını artırmışdır. KOAH akut alevlenmesi olan hastalarda, inhaler steroid uygulanması iv prednizolona alternatif olarak kullanılabilir. Fakat KOAH alevlenmeli klinik olgularda inhaler steroid uygulamasının uzun süreli etkilerine dair ileri çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
COPD is a world wide cotinues health and economical problem and according to its increased prevalence also mortality is increased. Bronchodilators are common drugs of COPD symtomatic treatment. Using steroids in COPD patients is an argument. Although adversed effects of systemic steroids are high, these drugs are being used frequently in COPD exacerbations. Inhaler budesonide has been used successfully to treat acute asthma exacerbation. Our aim is to investigate whether inhaler steroids are used succesfully in COPD exacerbations or not. 67 COPD exacerbated patients are included to study. Patients were divided into two groups. 1 mg/kg/day iv prednisolone is given to first group(n=34) and to second group( n=33) 1280 ?g/day inhaler budesonide is given. Patients were analysed with lung function test and blood gases at the beggining of the treatment and fifteent and thirteent days after treatment. After the study, at the and of the fifteent and thirteent days initial FEV1 levels are increased at both groups but were not statistically significant when compared these two groups. Blood gas levels were meaningful in groups but not expressive when compared the groups. Both two groups? life qualty and symptom scores were improved but there was no significant differences between groups. In our study, hyperglicemy at seven patients, myopaty at one patients are showen that observed with iv prednisolone. These adverse effects are related with iv prednisolone treatment. Inhaler Budesonide had less systemic activity than prednisolone as indicated by a higher incidence of hyperglycemia observed with prednisolone. Both budesonide and prednisolone improved airflow in COPD patients with acute exacerbations. Inhaler budesonide may be an alternative to oral prednisolone in the treatment of nonacidotic exacerbations of COPD but further studies should be done to evaluate its long-term impact on clinical outcomes after an initial episode of COPD exacerbation.