Sağlık personelinin opioid kullanımına yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination the attitudes of the health staff towards the opioid drugs
  1. Tez No: 195844
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. SACİT GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, sağlık personelinin opioid ilaçların kullanımına yönelik tutumlarını belirl emek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni, 27 Kasım 2006/ 08 Ocak 2007 tarihleri arasında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Uygulama Hastanesi, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi, Eskişehir Devlet Hastanesi ve Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde Dahiliye, Cerrahi, Yoğun Bakım ve Acil Servislerinde görev yapan sağlık personellerinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak; sağlık personelinin sosyo-demografik özelliklerini ve opioid türevi ilaçların kullanımına yönelik, sağlık personelinin tutum ve davranışlarını inceleyen, 16 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formu sağlık personeliyle yüz yüze görüşülerek doldurulmuştur. Elde edilen veriler chi- square testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aims to determine attitudes of those working in the health sector towards opioid drugs. The samples of the present study included the health staff employed in the following department of external diseases, surgery, intensive care unit, and emergency clinics in the hospital of Eskişehir Osmangazi University, Eskişehir Yunus Emre State Hospital, Eskişehir General State Hospital, and Ankara Ankara Keçiören Hospital between November 27 2006 and January 08 2007. As the means of collecting data, a questionnaire consisting of 16 questions was used. This questionnaire was meant to determine socio demographical aspects of health staff and their attitudes towards opioid drugs. The form was filled out in a one-to-one interview. The data obtained were evaluated using the chi-square test.