Cytotoxın-assocıated gene-antıgen pozitif helıcobacter pylorı ile enfekte non ülser dispepsili vakalarda,'hıgh sensıtıve' c-reaktif protein ve prokalsitonin düzeyleri
Serum hscrp and procalcitonin levels in dyspeptic patients infected with caga‐positive helicobacter pylori
  1. Tez No: 681775
  2. Yazar: OKTAY BULUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NAZLIGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Helicobacter pylori (HP), dünya nüfusunun yaklaşık yarısını enfekte eden Gram negatif bir bakteridir. Bu bakteriler mide antrumunun mukozasını kolonize eder ve kronik gastrite neden olur. Bu enfeksiyonun prevalansı yüksek olmasına rağmen, çoğu birey asemptomatik kalır. HP ile ilişkili hastalığa neden olan faktörlere virülans faktörleri denir. CagA, inflamasyonu tetikleyen önemli virülans faktörlerinden biridir. CagA, peptik ülserler, gastrik adenokarsinom ve mukoza ile ilişkili lenfoid doku (MALT) lenfoma ile ilişkilidir. Koroner kalp hastalığı, demir eksikliği anemisi, pernisiyöz anemi ve idiyopatik trombositopenik purpura HP enfeksiyonu ile ilişkilendirilmiştir. HP enfeksiyonunun bu ekstragastrik belirtilerinin, HP ile tetiklenen sistemik inflamasyondan kaynaklandığı düşünülmektedir. C-reaktif protein (CRP), sistemik inflamasyona duyarlı bir akut faz reaktanıdır. Duyarlılığından dolayı enfeksiyon ve doku hasarının klinik belirteci olarak kullanılır. CRP sadece enfeksiyona özgü değildir, serum CRP seviyeleri genellikle enfeksiyonlar, miyokard enfarktüsü, stres, travma, neoplastik proliferasyon ve ameliyattan sonra yüksek seviyelere yükselir. Yüksek hassasiyetli CRP (hsCRP) tahlilleri, dolaşımdaki çok düşük CRP seviyelerinin ölçülmesine izin verir. hsCRP seviyeleri, aşağıdakiler dışındaki çeşitli durumlardan etkilenir: vücut kitle indeksi, alkol ve tütün tüketimi ve diyabetes mellitus ve koroner kalp hastalığı gibi hastalıklar dahil sistemik enfeksiyon. Son birkaç on yılda hsCRP, koroner kalp hastalığının bir göstergesi olarak ortaya çıkmıştır. Prokalsitonin (PCT), tiroid bezi tarafından üretilen kalsitoninin bir polipeptit öncüsüdür. 1990'ların başında bakteriyel enfeksiyonlardan sonra PCT düzeylerinin arttığı gözlendi. PCT, neoplastik ve otoimmün süreçlerde veya viral enfeksiyonlarda yükselmediği için sepsis ve ağır bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar için belirteç olarak kullanılır. Bakteriyel enfeksiyonlarda PCT seviyeleri kalsitoninden bağımsız olarak yükselir. Başlıca üretim yerleri tam olarak bilinmemekle birlikte hepatositlerin, nötrofillerin ve mononükleer hücrelerin PCT üretebildiği ortaya çıkmıştır. CagA, HP enfeksiyonu için önemli bir virülans faktörüdür. CagA-pozitif HP enfeksiyonunun CagA-negatif HP enfeksiyonuna göre daha ciddi sistemik yanıtlara neden olacağını varsaydık. Bu nedenle HP enfeksiyonu olan hastalarda CagA pozitifliğinin serum CRP ve PCT düzeylerine etkisini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (HP) is a Gram-negative bacteria that infects approximately half of the world's population. These bacteria colonize the mucosa of the stomach antrum and cause chronic gastritis. Although the prevalence of this infection is high, most individuals remain asymptomatic. Factors that cause HP-associated disease are called virulence factors. CagA is one of the important virulence factors that trigger inflammation. CagA is associated with peptic ulcers, gastric adenocarcinoma, and mucosa-associated lymphoid tissue (MALT) lymphoma . Coronary heart disease, iron deficiency anemia, pernicious anemia, and idiopathic thrombocytopenic purpura have been linked to HP infection (3). These extragastric manifestations of HP infection are thought that they are derived from HP-triggered systemic inflammation. C-reactive protein (CRP) is an acute-phase reactant that is sensitive to systemic inflammation. Because of its sensitivity, it is used as a clinical marker of infection and tissue damage. CRP is not only specific for infection, serum CRP levels usually increase to high levels after infections, myocardial infarction, stress, trauma, neoplastic proliferation, and surgery (4, 5). High-sensitivity CRP (hsCRP)assays allow measuring very low levels of circulating CRP. Levels of hsCRP are affected by diverse states other than systemic infection, including body mass index, alcohol,and tobacco consumption, and diseases such as diabetes mellitus and coronary heart disease. In the past few decades, hsCRP has emerged as a predictor of coronary heart disease. Procalcitonin (PCT) is a polypeptide precursor of calcitonin that is produced by the thyroid gland. In the early 1990s, it was observed that PCT levels increase after bacterial infections. Because PCT does not increase during neoplastic and autoimmune processes or viral infections, it is used as a marker for sepsis and severe bacterial and fungal infections. PCT levels are increased independently from calcitonin in bacterial infections. Its major production sites are not exactly known but, it has become apparent that hepatocytes, neutrophils, and mononuclear cells can produce PCT . CagA is an important virulence factor for HP infection. We hypothesized that CagA-positive HP infection would cause more serious systemic responses vs. CagA-negative HP infection. Thus we investigated the effect of CagA positivity to serum levels of CRP and PCT in patients with HP infection.