Hacettepe Üniversitesi hastanelerinde çalışan araştırma görevlilerinin mesleksel riskleri
Professional risks of research assistants employing at the hospitals of Hacettepe University
- Tez No: 195894
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Saglık sektörü, is saglıgı çalısmaları bakımından önemlibir yere sahiptir. Saglık sektöründe çalısan saglık personeli basta enfeksiyon etkenleri olmaküzere çesitli mesleksel risklerle karsı karsıyadır. Bu çalısma Hacettepe ÜniversitesiHastaneleri'nin hasta bakım hizmeti verilen Cerrahi ve Dahili Bilimler Bölümleri'ndekiarastırma görevlileri üzerinde yürütülmüstür. Cerrahi ve Dahili Bilimler Bölümleri'ndeçalısan 290 arastırma görevlisinden sosyo-demografik özellikler, çalısma sartları ve meslekitatminle ilgili bilgiler alınmıstır. Çalısmaya 155 erkek ve 135 kadın arastırma görevlisi dahiledilmistir. Cerrahi Bilimler'de çalısan arastırma görevlisi sayısı 109 ( 70 erkek, 39 kadın),Dahili Bilimler'de çalısan arastırma görevlisi sayısı 181 (85 erkek 96 kadın)'dir. Arastırmagörevlilerinin 163'ü (%56,2) meslekle ilgili olarak günde 11 -14 saat, 70'i (%23,8) 15 -18 saatçalıstıklarını belirtmistir. Arastırma görevlilerinin 231'i (%79,6) 3, 4 ve 5 günde bir, 33'ü(%11,4) gün asırı, 26'sı (%9,0) ise bes günde birden seyrek olarak nöbet tutmaktadırlar.Arastırma görevlilerinin 146'sı (%50,3) en az bir kere igne batması sonucunda, 117'si(%40,0) kesici ve delici aletlerle yaralandıklarını belirtmislerdir. Arastırma görevlilerinin170'i (%58,6) sigara içmezken, 99'u (%34,1) alkol almamaktadır. Arastırma görevlilerinin247'si (%85,2) zaman zaman ya da sürekli olarak isinden sogudugunu, 244'ü (%84,2) kisilerarası iliskilerinde bozulma yasadıklarını ifade etmektedir. Mesleki uygulamalar nedeniyleCerrahi Bilimler Bölümleri'ndeki arastırma görevlilerinin igne batması ve kesici-delicialetlerle yaralanma riski Dahili Bilimler Bölümleri'nde çalısanlardan anlamlı olarak dahayüksektir (p = 0.006 ve
Özet (Çeviri)
Health sector has an important role in the aspects of occupational health. The people workingat health sector undergo various professional risks, especially infection agents. This studywas performed on the research assistants from the departments of surgical and internalmedicine at the Hacettepe Hospitals. The information about socio-demographiccharacteristics, working conditions and job satisfaction were collected from 290 researchassistants from the departments of surgical and internal medicine. 155 of the assistants aremen and the others are women. The number of the assistants at the surgical department are109 (70 male and 39 female) while the number of the assistants at the department of internalmedicine are 181 (85 male and 96 female). 163 of the assistants (56,2 %) claimed that theywork 11-14 hours a day and the rest of them (23,8 %) claimed that they work 15-18 hours aday. 231 of the assistants (79,6 %) work 24 hours one time per every 3, 4 and 5 days, 33 ofthem (11,4 %) work 24 hours per every other day and 26 (%9,0) of them work 24 hours perevery 5 days but not often. 146 of the assistants (50,3 %) stated that they are injured at leastone time when they are undergone hypodermic ınjection and 117 of them (40,0 %) stated thatthey are injured when they made operations with cutting and drilling devices. 170 of theassistants (58,6 %) don?t smoke while 99 (34,1 %) of them don?t use alcoholic drinks 247 ofthe assistants (85,2 %) sometimes or always don?t like their job and 244 of the assistants (84,2%) claimed that they have no good personal relations between people. The assistants from thesurgical department have more risk than the assistants from the department of internalmedicine when the personal injury realed to the hypodermic injection and cutting an drillingdevices are taken into consideration (p = 0.006 and