Hemşirelerin etik problemler karşısındaki yaklaşımlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 30232
  2. Yazar: LEYLA DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
45 ilişkin kendilerinin getirdiği örneklerle ilgili vaka çalışmalarının yapılması. C- Özet Araştırma, Ankara ili belediye sınırları içerisinde yer alan Üniversite has tanelerinde çalışan hemşirelerin etik problemler karşısındaki yaklaşımlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın ömeklemini, Üniversite hastanelerinde çalışan hemşirelerden tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 200 kişi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Anket formu kullanılmıştır. Anket formunun 1. bö lümünde yer alan sorular hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini ve mesleki gelişimle ilgili durumlarını içermektedir. 2 bölümde ise, Uluslararası Hemşireler Bir- liği'nin 1973 yılında yayınlamış olduğu Hemşirelik Etik Kuralları esas alınarak hazırlanar örnek etik durumlar yer almaktadır. Veriler hemşirelerle tek tek gö rüşülerek toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Yüzdelik sayılar ve Ki-kare testi ile Likert Skala kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre hemşirelerin % 50'si ortalamanın üzerinde puan almasına karşın, etik problemler karşısındaki yaklaşımları is tendik düzeyde değildir. Hemşirelerin yaş, çalışma süresi ve halen yaptıkları görevlerinin etik prob lemler karşısındaki yaklaşımlarına etkisi incelenmiş ve yapılan istatistiksel değerlendirmede önemsiz bulunmuştur. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara yönelik uygun önerilerde bu lunulmuştur.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY This research was performed as a descriptive study with the purposes of determining the nurses approach in relation to the ethical problems. The sample of the study covered 200 nurses working in the University Hospitals of the province Ankara. The sample was determined by stratified random method. For the collection of the data the questionnaire form was used. In the first part of the questionnaire form there are information about the personal cha racteristics and the professional development condition of the nurses. The second part of the questionnaire covered the samples of the ethical problems based on the International Council of Nurses Code for Nurses. The qu estionnaire forms were completed by the researcher according to the in terviews with the nurses one by one. Data was evaluated by using per centages, Qui-Square test and Likert Scale. According to the results of this study although % 50 of the nurses score were over the average, the nurses approach in relation to the ethical problems were inadequate. The difference between the nurses age, education level, length of work, position of the nurse and the approaches were not significant. According to the results of the study appropriate recommendations were made.