Üç-beş yaş grubu çocuklarda erken çocukluk çağı diş çürükleri ve beslenme ile ilişkisi
Early childhood dental caries in three-five years-old group and its relation with nutrition
- Tez No: 195904
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN, PROF. DR. SEVAL ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Diş Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Okul öncesi çocuklar beslenme ve sağlık açısından toplumun önemli risk grupları arasındadır. Bu yaş grubunda tüm besin öğeleri gereksinmesinin günlük önerilen miktarlarında alımları büyük önem taşımaktadır. Bebeklik ve çocukluk çağında uygun beslenmenin sağlanması, dişlenme döneminde sağlıklı diş yapısının oluşturulmasında önemlidir. Bu araştırma, diş sağlığı bozulmuş ve bozulmamış yaş grupları 36- 60 ay arası çocuklar üzerinde erken çocukluk çağı diş çürükleri ile beslenme alışkanlıkları ve besin tüketimi arasındaki ilişkiyi incelemek üzere planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya katılan erken çocukluk çağı diş çürüğü (ECC) olan çocukların çoğunluğu (%57.3) erkek, ECC' si olmayan çocukların çoğunluğu (%57.3) ise kızdır. ECC' si olan ve ECC' si olmayan 3- 5 yaş grubu çocukların yaş ortalamaları(±S) sırası ile 52.49 ±5.60, 53.61± 4.72 ay'dır. Otuz altı ? 60 ay arası yaş grubunda ki çocukların %40.7' sinin ECC' sinin olduğu, %59.3'nün ise ECC' sinin olmadığı diş hekimi muayenesi ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pre-school children are in important risk groups of the community for the aspect of nutrition and health. Intake of requirements of all nutritional components in recommended amounts has a great importance in this age group. Providing suitable nutrition in infancy and childhood is important for development of a healthy dental structure. This study has been planned and executed for determining the relation between dental caries of early childhood and nutritional habits and food consumption on children between 36-60 months-old in two groups, whose dental health has been disturbed or not. While most of children with early childhood dental caries (ECC), participated to the study (57.3%) are male, most of children without ECC are female (57.3%). Average ages(±S) of children in 3-5 years-old group with and without ECC are 52.49 ±5.60, 53.61± 4.72 months, respectively. It has been determined by dental examination that 40.7% of children in thirty six ? 60 months-old group have ECC and 59.3% don?t have any ECC.