Bitkisel kaynaklı fenolik bileşiklerin oksidatif dna hasarına etkileri.
Effects of plant-originated phenolic substances on oxidative dna damage.
  1. Tez No: 195914
  2. Yazar: DİLEK DERİN TOKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. NURŞEN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Serbest radikal hasarının ateroskleroz, kanser, yaslanma gibi pek çok dejeneratif hastalıgın gelismesinde katkısı oldugu bilinmektedir. Bitkisel ürünlerdeki fenolik bilesikler reaktif oksijen bilesiklerinin zararlı etkilerine karsı organizmanın korunmasında önemli rol oynamaktadırlar. Son yıllarda tüm dünyada antioksidan amaçla fenolik fitokimyasalların ve bitkisel ürünlerin kullanımı artmakta ve çok sayıda ürün satısa sunulmaktadır. Ancak bitkisel ürünler mutajenik bilesikler içerebilirler, prooksidan ve antioksidan olarak ikili etkide bulunabilirler. Bu çalısmada yesil çayın ana katesinlerinden biri olan epigallokatesin gallat (EGKG) ve tannik asit gibi fenolik yapıdaki bilesiklerin ve domates ve domates ürünlerinde yüksek miktarda bulunan karotenoid yapısında likopenin insan lenfositlerinde hidrojen peroksit tarafından indüklenen oksidatif DNA hasarına karsı etkileri tek hücre jel elektroforez yöntemiyle incelenmistir. 10 ?M konsantrasyonun üzerinde tek basına EGKG'ın, 8 ?M konsantrasyon üzerinde likopenin lenfositlerde DNA hasarını önemli ölçüde artırdıkları ancak düsük konsantrasyonlarda DNA zincir kırıklarına neden olmadıkları ve çalısılan 1-100 ?g/ml konsantrasyonlarda tannik asitin hasar olusturmadıgı bulunmustur.
Özet (Çeviri)
It is well known that free radical damage is closely connected with the development of a wide range of degenerative diseases such as atherosclerosis, cancer, and aging. Phenolic substances in natural products play an important role in protecting the organism against harmful effects of reactive oxygen species. In the last decade, the use of phenolic phytochemicals and herbal products for antioxidant purposes has been increased and a vast number of products have entered in the market all over the world. In the present study, the modulating effects of the phenolic substances such as epigallocatechin gallate (EGCG), one of the active catechins of green tea, and tannic acid and also lycopene, a carotenoid found mostly in tomato and tomato products, against the DNA damage induced by H2O2 in human lymphocytes were investigated by single cell gel electrophoresis. At the concentrations above 10 ?M and 8 ?M, EGCG and lycopene significantly induced DNA damage in human lymphocytes respectively, but at the lower concentrations they have not induced DNA strand breakage. DNA damage has not been observed with the studied concentrations of tannic acid (1-100 ?g/ml).