Ankara'da bir yetiştirme yurdunda kalan erkek adolesanların beslenme durumları ve etkileyen etmenler
Nutritional status of male adolescents who stay in orphanage in Ankara and effecting factors.
  1. Tez No: 195916
  2. Yazar: DENİZ DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Adolesan dönem fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden degisikliklerin oldugu bir dönemdir. Bu çalısma yetistirme yurdunda kalan adolesanların beslenme durumlarını ve etkileyen etmenleri saptamak amacıyla yapılmıstır. Arastırma, yasları 12?18 yıl arasında olan, Ankara'daki bir yetistirme yurdunda kalan 67 erkek adolesan birey üzerinde yapılmıstır. Beslenme durumunun saptanmasına yönelik olarak, adolesanların birbirini izleyen üç günlük besin tüketimleri kaydedilmis, beslenme alıskanlıkları sorgulanmıs ve antropometrik ölçümleri yapılmıstır. Adolesanların stres durumlarının beslenme alıskanlıkları üzerine herhangi bir etkisinin olup olmadıgını saptamak amacıyla adolesanlara Çocuk Depresyon Ölçegi uygulanmıstır (ÇDÖ). Arastırma sonucunda adolesanların %79.3'sinin sabah kahvaltısını atladıgı saptanmıstır. Adolesanların %49.3'ü yurtta verilen toplu beslenme hizmetinden memnun degildir. Memnun olmayanların %39.4'ü yemeklerin miktarını az bulmaktadır. Arastırma bulgularına göre adolesanların %7.4'ü çok zayıf (
Özet (Çeviri)
In adolescent period physical, social, phychologıcal changes occur. This research is done to determine nutritional condition of adolescents stayed in orphanage in Ankara and effecting factors. The research is about 67 male adolescents who are between 12 and 18 ages and stay in orphanage. In order to determine nutritional status food consumptions are recorded for consecutive three days, nutritional habits are inquiried and antropometric measurements are assessed. Child depression inventory (CDI) is executed to determine whether there is an effect on adolescents? nutritional habits because of their stres condition. At the end of the research it is found that 79.3% of adolescent do not have breakfast. 49.3% of adolescent are not pleased from food service systems which is given at orphanage. 39.4% of adolescents who are not pleased from the food service system find that the food amount is not enough. According to research findings; it is found that 7.4% of adolescents are very thin (