Otistik çocuklarda duyu motor ve kognitif yeteneklerin günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesine etkisi
Sensory, motor and cognitive functions' effects on daily living activities and quality of life in autistic children.
- Tez No: 195927
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GONCA BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmamızın amacı otistik çocukların duyu, motor ve kognitif yeteneklerinin günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya 6-12 yaşlarında 32 otistik çocukla 30 sağlıklı çocuk alınmıştır. Tüm çocukların duyusal farklılıkları duyusal profil, duyu bütünlüğü Ayres Güney Kaliforniya Duyu Bütünlüğü Testleri (uzayda pozisyon, stereognozis, parmak tanımlama, dokunma lokalizasyonu, postür taklidi, ayakta durma dengesi ve sağ-sol ayırımı), kognitif fonksiyonları Loewenstein İş Uğraşı Tedavisi Kognitif Değerlendirmesi (oryantasyon, objelerin görsel olarak tanımlanması, üst üste binişmiş şekiller, uzayda pozisyon, praksis, iki boyutlu şekillerin yerleştirilmesi, yapboz oluşturma, saat çizimi, hikaye anlatımı), motor yeterlilikleri Bruininks- Oseretsky Motor Yeterlilik Testi (koşma hızı ve çeviklik, topuk burun yürüme, zıplama ve alkış, ayakta uzun atlama, gözler kapalı buruna dokunma, cevap hızı, arabadan eve ulaşma, tercih edilen el ile para yerleştirme), el fonksiyonları Jebsen El Fonksiyon Testi ve 9 Delikli Peg Testi, günlük yaşam aktiviteleri Pediatrik Özür Değerlendirme Envanteri, yaşam kalitesi Çocuk Sağlığı Anketi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to assess sensory, motor and cognitive functions?effects on daily living activities and quality of life in autistic children. The study included 32 autistic, 30 health children whose ages between 6-12 years. Sensory differences with sensory profile, sensory integration with Ayres Southern California Sensory Integration Tests (position in space, manual form perception, finger identification, localization of tactile stimuli, imitation of postures, standing balance, right-left discrimination), cognitive functions with Loewenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment (orientation, objects identification, overlapping figures, spatial perception, praxis, reproduction of a two-dimensional model, reproduction of puzzle, drawing a clock, pictorial sequence), motor proficiency with Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency (running speed and agility, walking forward heel-to-toe on walking line, jumping up and clapping hands, standing broad jump, touching nose with index fingers-eyes closed, response speed, drawing a line through a crooked path with preferred hand, placing pennies in a box with preferred hand), hand functions with Jebsen Hand Function Test and 9 Hole Peg Test, daily living activites with Pediatric Evaluation of Disability Inventory, quality of life with Child Health Questionnaire were assessed to all children.