Servikal dejeneratif artritte farklı konservatif tedavi yöntemlerinin fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of different conservative treatment strategies on functional level and quality of life in servical degenerative arthritis
  1. Tez No: 195968
  2. Yazar: EMİNE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmaya dahil olan bireyler rastgele yöntemle 3 gruba ayrıldı. 1. grup (n=20) aktif ve pasif fizik tedavi yöntemleri ile, 2. grup (n=20) aktif tedavi yöntemi ile tedavi edildi ve 3. grup (n=20) nonsteroid anti- inflamatuar ilaçlardan ve kas gevşetici ilaçlardan oluşan ilaç tedavisi aldı. İlk iki gruba belirlenen mevcut problemlere yönelik olarak bireysel egzersiz tedavisi uygulandı. Tüm olgular toplam 15 seans tedavi programına alındı. Olguların tedavi öncesi, tedavi sonrası, 3. ve 6. ay takiplerde fizyoterapi değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Subjects involved in the study were divided into randomized 3 groups. 1st group (n=20) was treated with active and passive physiotherapy methods , 2nd group (n=20) with active treatment methods and 3rd group (n=20) with medication, including nonsteroid antiinflamatory and muscle relaxing medicines. The 1st and 2nd groups received individual exercise treatment according to their current problems determined with assessment. All patients were taken to treatment program for totally 15 sessions. Physiotherapy assessments of the subjects were done before treatment, after treatment and following 3rd and 6th months.