Otistik çocuklarda farklı egzersiz uygulamalarının motor performans ve stereotip davranışlar üzerine etkileri
Effects of the different exercise training on motor performance and stereotypical behaviors of children with autism
  1. Tez No: 195970
  2. Yazar: MEHMET YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalısmanın amacı; farklı egzersiz egitimlerinin otistik çocukların motor becerileri ve stereotip davranıslara etkilerini arastırmaktır. Çalısmaya 5-7 yaslarında 8 erkek alınmıs ve olgular 2 (Yas ortalamaları: havuz grubu (n=4): 6.25±0.5 yıl; kara grubu (n=4): 6.0±1.15 yıl) gruba ayrılmıstır. Tüm olgulara, Bruininks- Oseretsky Motor Yeterlilik Testi, kardiyovasküler endurans, kas kuvveti, hız ve çeviklik kosusu, esneklik ve vücut kompozisyonu degerlendirmeleri yapılmıstır. Havuz grubundaki olguların, su içi is kapasitesi ve suya oryantasyon becerileri de degerlendirilmistir. Egzersiz becerileri, 12 hafta boyunca, haftada 3 gün ve günde 40 dakika süre ile yanlıssız ögretim yöntemlerinden biri olan ?ipucunun giderek azaltılmasıyla ögretim? teknigi kullanılarak uygulanmıs ve tüm egitim seansları ve stereotip davranıslar video kameraya kaydedilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of different exercise training on motor performance and stereotypical behaviors of children with autism. This study included in eight male children between 5 and 7 years old with autism and subjects were divided into two (age: pool group (n=4): 6.25±0.5 years-old; land group (n=4): 6.0±1.15 years-old). Bruininks-Oseretsky motor skill tests, cardiovascular endurance, muscle strength, flexibility, and body composition were measured. Moreover, water orientation and underwater working capacity were measured in the pool. Exercise skills were applied by using one of the errorless teaching which is called the ?most to least prompt? procedure during 12- week, three times a week and 40 minutes a day and all the training sessions and stereotypical behaviors recorded via a camera.