Kürek sporunda ekip performansına bireysel katkının araştırılması
Investigation of the individual contribution to crew performance in rowing
- Tez No: 196011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ÇOTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Çalışmamızın amacı kürek sporunda ekibi oluşturan sporcuların ekibin performansına ne ölçüde bireysel katkıda bulunduklarını araştırmaktı. Çalışmamızı iki adet dört çifte (4x) ekibiyle gerçekleştirdik. Çalışmamız karada ve suda olmak üzere iki aşamalı olarak planlandı.Kara testleri iki bölümden oluşmaktadır. Sporcuların fiziksel performanslarını ölçmek için 2000m kürek ergometresi testi, fizyolojik kapasitelerini değerlendirmek için kademeli kürek ergometresi testi uygulanmıştır. 2000m kürek ergometresi testinde sporcuların bitiriş süreleri ve her kürekte ürettikleri güç RowPro® yazılımı ile sürekli kaydedildi. Kademeli kürek ergometresi testi süresince sporcuların kalp atım sayıları, oksijen alımları ve karbon dioksit atımları sürekli kayıt edildi (Zan® Ergospirometre). MaxVO2 ve Anaerobik Eşik değerleri Zan® yazılımı ve Wasserman® diyagramlarıyla belirlenmiştir.Su testleri dört çifte teknesi üzerinde tempo artırmalı kademeli test ve 2000m yarış testi olmak üzere iki bölümde gerçekleştirilmiştir. Su testlerinde sporcuların sağ ve sol küreklerde ürettikleri kuvvet, küreklerin suda taradığı açılar, tekne hızı ve ivmelenmesi (2 eksende) ile sporcuların kalp atım sayıları kaydedilmiştir. RowX-outdoor® veri kayıt cihazı ile elde edilen veriler Weba Expert® ve Dataplore® yazılımı ile değerlendirilmiştir.Ergometre bulguları ile yapılan korelasyon analizinde bitiriş süresi ile güç (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the individual contribution of each rower to team performance in a quad scull boat. Two quad scull teams were involved in the study. The design of the study employed two stages on land and water.On land, two ergometer tests were performed. The 2000m ergometer test measured the performance of the rowers while a staged rowing ergometer test yielded the physiological capacity parameters. The 2000m ergometer test finish time and power per stroke were recorded continuously by RowPro® software. In the staged rowing ergometer test heart rate, oxygen uptake and carbon dioxide output were recorded by the Zan® Ergospirometer. Max-VO2 and anaerobic threshold were determined by Zan® software and Wasserman® plots.On the water, a staged test with increasing stroke rate and a 2000m race test were performed.