Kürek sporunda performans tahmin formülü oluşturmada kullanılabilir fiziksel ve fizyolojik parametrelerin belirlenmesi
Determination of applicable physical and physiological parameters to constitute performance prediction formula for rowing sport
  1. Tez No: 271611
  2. Yazar: FIRAT AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin amacı çeşitli fizyolojik, biyomotor ve antropometrik parametrelerin kürek performansıyla ilişkilerinin ortaya çıkartılması ve bu parametrelerin kürekte 2000 metre performans tahmin formüllerinde kullanılabilirliğini araştırmaktır. Ortaya konulacak formülün araştırmacılar açısından en pratik ve ekonomik şekilde ve mümkün olan en düşük düzeyde uzmanlık gerektirecek testlerin uygulanması sonucunda elde edilebilmesinin sağlanması da önemli bir amaçtır.Araştırmaya yaş ortalaması 17.38 ± 0.6 yıl olan 18 elit düzeyde genç erkek kürekçi katılmıştır. Deneklerin antropometrik, kuvvet, sürat, sıçrama, esneklik ve kürek ergometre anaerobik güç testi, 2000 metre maksimal kürek ergometresi testi değerleri ölçüldü. Aşamalı artan yükle kürek ergometresi testi sırasındaki gaz değişimleri ve laktat cevapları incelendi. SPSS 16 programında çoklu regresyon analizi istatistikleri kullanılarak antropometrik ölçümler, kürek sporuna özgü olmayan testlerle elde edilen sonuçlar kullanılarak, kürek sporuna özgü testlerle elde edilen sonuçlar kullanılarak, fizyolojik testlerle elde edilen sonuçlar kullanılarak 4 ayrı regresyon formülü geliştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to demonstrate the relationships of several physiologic, biomotor and anthropometric parameters with rowing performance and investigate usability of these parameters to develop rowing 2000 m. performance prediction formula. The other important aim was the practicality and economy of developed prediction formula which include the results of tests that needs minimum expertise level.18 junior male elite rowers (17.38 ± 0.6 years) participated in this study. Anthropometric, strength, speed, jump, flexibility, 2000 m. maximal rowing ergometer test, rowing ergometer anaerobic power test values of subjects were measured. Gas kinetics and lactate responses during the progressive incremental rowing ergometer test was examined. Multiple linear regression procedures were used in SPSS 16 statistics software to constitute 4 different regression formulas which uses anthropometric measurument results, non-rowing specific performance test results, rowing specific performance test results and physiological test results.