Primer osteoartritli hastalarda sinovyal sıvı ve plazmanın koagülasyon, fibrinolitik sistem ve galektin-3 yönünden incelenmesi
Investigation of plasma and synovial fluid galectin-3, coagulation and fibrinolytic system in patients with primary osteoarthritis
- Tez No: 196021
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN EMEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Enflamasyon ve koagülasyon artritte prognozu aırlatıran sebepler arasındadır. Fakat her ikisinin de nedeni ve mekanizması henüz anlaılmı deildir. Ayrıca OA'nın, RA'dan farklı olarak, enflamatuvar hastalık olup olmadıı da netlik kazanmamı henüz aratırma safhasındadır. Bu çalımada; çalıma grubuna aldıımız POA'lı olgu (n=20) ve kontrol (n=20) grubunda, sinovyal sıvı ve plazmada; galektin-3 ile birlikte enflamasyon belirteçleri, bazı koagülasyon faktörleri ve fibrinolitik sistem parametreleri incelenmitir.
Özet (Çeviri)
Inflammation and coagulation are among the factors that worsen the prognosis in arthritis.However the reasons and the mechanisms of action are still not well understood. Moreover,it is still not certain if OA is an inflammatory disease or not.Therefore, in the present study, we investigated galectin-3 and inflammation, coagulation and fibrinolytic system markers both in synovial fluid and in plasma in the experimental group with POA (n=20) and in control group (n=20).