Rekreatif aktivitelerin kas hastalarının solunum kapasitelerine ve yaşam kalitelerine etkileri
Effects of recreative activities on respiratory capacities and quality of life of patients with muscle disorders
  1. Tez No: 196075
  2. Yazar: BERKİYE KIRMIZIGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalısmanın amacı kas hastaları tarafından uygulanan rekreatif aktivitelerin yasam kaliteleri ve solunum kapasitelerine olan etkilerinin incelenmesidir. Çalısmaya 10 kas hastası denek grubu, 10 kas hastası kontrol grubu olmak üzere toplam 20 kas hastası alınmıstır. Hastalar rast gele yöntemle 2 esit gruba ayrılmıs, kontrol grubu sadece ev programı (her gün, günde 1 kez) ile takip edilirken, denek grubuna ev programı yanı sıra (her gün, günde 1 kez) rekreatif aktiviteler (haftada 2 gün), 8 -10 hafta boyunca yaptırılmıstır. Çalısmanın baslangıcında ve sonunda solunum fonksiyon degerleri (TV, VK, FVC%, FEV1%, FEV1/FVC%, PEF%, MVV%) ölçülmüs, yasam kalitesi degerlendirme skalalarından Kısa Form 36 (SF ? 36) ve Notthingam Saglık Profile (NSP) doldurulmustur. Sonuç olarak; Denek grubu maksimum istemli ventilasyon (MVV%), 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to study the effects recreative activities on the life quality and respiratory capacity of muscle patients. A total of 20 muscle patients (age, height, body weight measured) entered the study, 10 participants were the experimental group and 10 were the control group. The groups were randomly separated into 2 groups, while the control group only received a home program (once a day, every day) the experimental group received recreative activities (twice a week), for 8-10 weeks in addition to the home program (once a day, every day). Respiratory function values ( TV, VK, FVC%, FEV1%, FEV1 / FVC%, PEF%, MVV%) were measured at the beginning and end of the research and life satisfaction scales were also completed, SF-36 and NHP (Nottingam Health Profile). As a conclusion; The experimental maximum voluntary ventilation (MVV) % of the 1. and 2.