Rekreasyonel amaçlı fitness yapan bireylerin farklı dirençlerdeki kas ve kuvvet gelişimlerinin karşılaştırılması
Comparison of muscle and strength developments of individuals doing fitness for recreational purposes at different resistance
- Tez No: 769320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE ASLANKESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, rekreatif amaçlı yapılan düşük ve yüksek dirençli egzersiz uygulamalarının kas kuvveti ve kas kesit alanına etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmaya 22 erkek birey katılmıştır. Katılımcılar yüksek direnç (YD) (n=11, yaş 20,55±1,97 yıl) ve düşük direnç (DD) (n=11, yaş 21,55±3,05 yıl) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Egzersiz protokolü öncesinde ve sonrasında katılımcıların 1 tekrar maksimum (1 TM), kassal dayanıklılık, quadriceps kas kesit alanı ölçümleri yapılmıştır. 8 hafta süren egzersiz protokolünde, leg ekstansiyon egzersizini DD grubu 1 TM'nin %30'u, YD grubu 1 TM'nin %75'i şiddetinde gerçekleştirmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS16 analiz programı kullanılmıştır. Grupların tüm değişkenlerinde tekrarlayan ölçümlerde karışık desen iki faktörlü varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of low and high resistance exercise applications for recreational purposes on muscle strength and muscle cross-sectional area. 22 male individuals participated in the study. Participants high resistance (HR) (n=11, age 20.55±1.97 years) and low resistance (LR) (n=11, age 21.55±3.05 years) were divided into two groups. Before and after the exercise protocol, 1 repetition maximum (1 RM), muscular endurance, quadriceps muscle cross-sectional area measurements were made. In the 8-week exercise protocol, the LR group performed the leg ekstansiyon exercise at an intensity of 30% of the 1 RM and 75% of the 1 RM of the HR group. SPSS16 analysis program was used to evaluate the data. Mixed design two-factor analysis of variance was used for repeated measurements in all variables of the groups.