Histerektomilerde intraoperatif deksmedetomidin kullanımının postoperatif titreme üzerine etkisi
The efficacy of intraoperative dexmedetomidine on preventing postoperative shivering in patients undergoing elective abdominal hysterectomies.
  1. Tez No: 194867
  2. Yazar: ELVAN GAYE ELVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Anestezi sonrası titreme modern anestezinin sık bir komplikasyonu olup;genel anestezi sonrası hastaların %5-65'ini etkilemektedir. Bu çalışmadageniş bir farmakolojik özellik spektrumuna sahip, güçlü ve ileri derecedeselektif, bir alfa-2-adrenoseptör agonisti olan Deksmedetomidin'inpostoperatif titremenin önlenmesi üzerindeki etkisini göstermekamaçlanmıştır. Üniversite Etik Kurul onayı alındıktan sonra Total AbdominalHisterektomi (TAH) veya Total Abdominal Histerektomi (TAH) ile birlikteBilateral Salphingo Ooferektomi (BSO) ameliyatı uygulanacak olan; AmerikanAnestezi Topluluğu (ASA) kriterlerine göre grup I-II olan, 35-60 yaş arası, 90bayan hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Randomize olarak iki gruba ayrılanhastalara monitorizasyonun ardından propofol 2,5 mg/kg, vekuronyum 0,1mg/kg ve fentanil 1 µg/kg intravenöz (iv) ile anestezi indüksiyonu yapılmışolup; endotrakeal entübasyonun ardından Grup S'ye serum fizyolojikinfüzyonu, Grup D'ye ise Deksmedetomidin infüzyonu yükleme dozu olarak10 dakika içinde 1.0 µg/kg, idamede ise 0,4 µg/kg/saat dozda uygulanmıştır.Deksmetedomidin veya SF infüzyonu operasyonun sonunda fasia tabakasıkapatılırken sonlandırılmıştır. Anestezi idamesinde sevofluran %2-3, O2-N2O%50-50 uygulanmıştır. ntraoperatif ek opioid ihtiyacına BIS monitorizasyonuile karar verilmiştir. Tüm hastaların intraoperatif ve postoperatif timpanikısıları kaydedilmiştir. Postoperatif derlenme odasında RAMSEY sedasyonskorları, titreme skorları (girişte, 10., 20., 30., 40., 50., 60. dakikalarda),Vizuel (görsel) analog skala (VAS) skorları, timpanik ısılar, hemodinamikparametreler kaydedilmiştir. VAS ≥4 olan hastalara diklofenak sodyum 1mg/kg im, titreme skoru 2 ve üzerindeki hastalara iv 25 mg meperidin(dolantin) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postanaesthetic shivering is one of the most common complications ofmodern anaesthesia, occuring in 5-65 % of patients recovering from generalanaesthesia (1). Our objective was to investigate the efficacy ofintraoperative usage of dexmedetomidine, which is a highly selective andpotent α2 agonist, on prevention of postoperative shivering. After theapproval of the ethics committee of Hacettepe University, we included 90female patients of ASA physical status I, II; between ages 35 and 60,scheduled for elective total abdominal hysterectomy or total abdominalhysterectomy and bilateral salphingooferectomy. The patients wererandomized into two groups. No premedications were given. After themonitorization, anaesthesia was induced with propofol 2,5 mg/kg,vecuronium 0,1 mg/kg and fentanyl 1 µg/kg. After the endotrachealentubation Group S (placebo) received normal saline infusion and Group Dreceived dexmedetomidine with loading dose of 1 µg/kg for 10 min followedby a maintenance infusion rate of 0,4 µg/kg/hr. The infusions were stopped atthe beginning of the closure of the fascia. Anaesthesia was maintainedwith %2-3 sevoflurane and %50 N2O in %50 O2. Bispectral index was usedfor the decision of additional dose of fentanyl. Preoperative, intraoperativeand postoperative tympanic temperatures of all patients were recorded. Inthe recovery room VAS (Visual Analog Score), RAMSEY Sedation Scores,tympanic temperatures and the grades of shivering at every 10th minuteduring the first hour were recorded.