Hipokampal lezyonların preoperatif ve postoperatif MR görüntülerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 196141
  2. Yazar: KEMAL HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilinç kaybınında eşlik ettiği kompleks parsiyel nöbetlerin yaklaşık%60'ı temporal lob orjinlidir.Geri kalanların büyük çoğunluğunu frontallob oluşturmaktadır.Kompleks parsiyel nöbetlerin yaklaşık ¼'ü medikaltedaviye dirençli olup bu vakalarda cerrahi tedavi endikasyonu vardır.HF'nun normal ve anormal morfolojisini en iyi gösteren incelemeyöntemi MR incelemedir.HF en iyi T1-T2-FLAİR koronal oblik planlardadeğerlendirilir.MTS'de en sık izlenen MR bulguları atrofi ve T2W-FLAİRsekanslardaki hiperintens sinyal değişiklikleridir.Bunun yanı sıra forniksmamillerbody atrofisi,temporal horn genişliği,heterotopi-displazi, akmaddede gliosis gibi bulgularda saptanabilir.Medikal tedaviye dirençli epilepside en sık rastlanan patolojihippokampal sklerozdur.Epilepsi cerrahisinde günümüzde yaygın kullanılan iki tip cerrahiprosedür vardır.Bunlar anterior temporal lobektomi ve selektifamygdalahippokampektomidir.Cerrahinin başarısı çeşitli yayınlarda %60-90 arasında değişebilmektedir.Santral sinir sisteminde klasik olarak iki tip dejenerasyonvardır;wallerian ve transnöral dejenerasyon.Uygulanan her iki cerrahiyöntemde değişik oranda gliosis(wallerian dejenerasyon) mevcuttur.Günümüzde epileptik hastaların değerlendirilmesinde rutinkullanıma giren görüntüleme yöntemleri nedeniyle radyologların HF'unkompleks anatomik yapının normal ve anormal morfolojisini bilmesigerekmektedir.İlaçla tedaviye dirençli TLE olgularında radyoloğunepilepsi odağını tam olarak lateralize etmesi, cerrahi öncesi operasyonunşekli ve yeterliliği açısından çok önemlidir.Biz bu çalışmada HF'un normal nöroanatomik ve kesitsel MRanatomisi yanında,MTS'de izlenen tipik ve atipik MRbulgularını,uygulanan cerrahi yöntemleri ve cerrahi sonrası rezidü dokuve nöral dejenerasyon hakkında bilgi vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Approximately %60 of complex partial seizures accompanied byloss of consciousness originate from temporal lobe. The rest of theseizures are mainly of frontal lobe origin. 1/4th of complex partialseizures are refractory to medical therapy and there is surgical treatmentindication for these cases.The best imaging modality for visualization of normal and abnormalmorphology of HF is MRI. HF is best evaluated in T1-T2-FLAİR coronaloblique planes.The most common MRI findings in MTS are atrophy and hyperintansesignal changes of HF in T2W-FLAİR sequences. Also, findings such asfornix-mamillary body atrophy,ipsilateral temporal horn enlargement,heterotopy-displasia, and gliosis in white matter can be depicted.There are two types of surgical procedures widely used for treatmentof epilepsia.Theses are anterior temporal lobectomy and selectiveamygdalahippocampectomy. The success of the surgeon varies between%60-90 in different reports.There are two types of degeneration in central nervous system;wallerian and transneural degeneration. There is various degrees ofgliosis (wallerian dejenerasyon) in both of the surgical procedures.İt is necessary for the radiologists to be familiar to the complexanatomic structure and abnormal morphology of HF due to the routinelyused imaging methods in evaluating epileptic patients. In medicalrefractoryTLE cases it is important to lateralize the seizure location foroperative competence.In this study besides from normal neuroanatomy and crosssectionalMR anatomy of HF, we presented information about typical andatypical MR findings in MTS, the surgical procedures performed andresidual tissue and neural degeneration following the operation.