Desfluran ve sevofluran kullanılan pediatrik hastalarda postoperatif derlenmenin değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative recovery of desflurane and sevoflurane in pediatric patients
  1. Tez No: 281441
  2. Yazar: ÇAĞRI BARDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SAMİMİ DEMİRALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Diş Hekimliği, Çocuk Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Dentistry, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Genel anestezik ajanlardan sevofluran ve desfluran, anestezi tarihinin en yeni elemanları olarak göze çarpmaktadırlar. Genel anestezi altında opere olan çocuk hastalarda bu iki ajanın derlenmelerinin kıyaslanması, postoperatif komplikasyonlarının değerlendirilmesi, hastaların bu dönemi daha iyi tolere etmelerini sağlayacak uygun ajanın tespiti, yaptığımız çalışmanın amaçlarını oluşturmaktadır. Çalışmaya ?tonsillektomi?, ?adenoidektomi? , ?adenotonsillektomi? ve/veya VT tüp takılması cerrahisi uygulanan 5-15 yaş arası ASA fiziksel statüsü I olan toplam 41 pediatrik hasta alınmıştır. Hasta seçiminde cinsiyet ayrımı yapılmamış ve hastalar kullanılan anestezik ajana göre rastgele iki gruba ayrılmıştır. Grup I hastalarında genel anestezik ajan olarak desfluran; Grup II hastalarında ise sevofluran kullanılmıştır. Her hasta için spontan solunumun başladığı ilk dakika, ekstübasyonu için geçen süre, ilk göz açma ve el sıkabilme süresi kaydedildi. Hastalar ameliyathaneden derlenme odasına gönderilirken, iki ayrı derlenme skoru sistemi (Modifiye Aldrete Derlenme Skorlaması? ve ?Steward Derlenme Skorlaması?) ile erken dönem derlenmeleri değerlendirilmiştir. Hastaların ekstübasyonunu takiben 2.5 dakika aralıklarla kontrol edilerek derlenme skorları kaydedildi. Elde edilen veriler istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Derlenme dönemi verileri, iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05).Sevofluran grubu hastaları derlenmelerini tamamlayabilmek için ortalama olarak ek 3,4 dk'ya ihtiyaç duymuşlardır. Derlenme süresindeki küçük bir farklılık bile hastane için maliyet, hemşire için iş verimi, hasta ve yakınları için psikolojik açıdan önemlidir. Desfluran anestezisi sevoflurana olan derlenme üstünlükleri ve benzer komplikasyonları nedeni ile operasyonların idamelerinde tercih edilmesi gereken başarılı bir anestezik ajandır.
Özet (Çeviri)
Sevoflurane and desflurane are noticed as the youngest members among general anesthesic agents. Our aim is to compare the recovery characteristics and postoperative complications of these agents when they are used in children under general anesthesia. So, the appropiate agent which is tolareted better by pediatric patients will be determined.Forty one pediatric patients, (5-15 years old) with a physical status I, scheduled for adenoidectomi, tonsillectomi, adenotonsillectomi and/or T-tube surgery were participated in this study. They were randomly assigned to receive desflurane (group I) or sevoflurane (group II) for maintenance of general anesthesia. Following the operation and after the cessation of anesthetic agents, time for spontaneous respiration, extubation, hand shaking and eye opening were recorded. Aldrete Recovery scores and Steward Recovery scores were noted at a time interval of 2.5 minutes for evaluation of early recovery. Values were statistically evaluated.Recovery values were significant between two groups (p0.05).Patients in group II needed approximately 3.4 minutes more for recovery. This minor difference between groups is very important for hospital, nurse, patients and their relatives in respect of economic cost, work efficiency and physicological way.Desflurane is a succesfull anesthesic agent that should be preferred in maintenance period of anesthesia in children as it has advantages in early recovery and similar postoperative complications when it is compared to sevoflurane.