Deksmedetomidin varlığında propofol, tiyopental sodyum, midazolam ve ketaminin izole rat aortasına etkileri
The effecs of propofol, thiopental sodium,midazolam and ketamine on the rat's aorta in the presence of dexmedetomidine
  1. Tez No: 196143
  2. Yazar: HASAN ÖRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada intravenöz anestezikler olan propofol, tiyopental sodyum, midazolam ve ketaminin rat aortası üzerine deksmedetomidin varlığında ve yokluğunda etkilerinin araştırılması amaçlandı. Hayvan etik kurulunun izni alındıktan sonra, 200?220 gr ağırlığında 20 adet erişkin sıçandan temin edilen torasik aorta ringleri kullanıldı. İlaçlar verilmeden önce, 80 mM KCl ile organ banyosunda muamele edildi. Dinlenme süresinin sonunda deksmedetomidinin (10-8 ? 10-3 M) konsantrasyona bağımlı kasılma yanıtları alındı. Fenilefrin ile submaksimal olarak kastırılan izole sıçan torasik aorta ringlerinde deksmedetomidin varlığında ve yokluğunda kümülatif konsantrasyonlarda ketamin, tiyopental, midazolam ve propofol gevşeme yanıtları alındı. Ayrıca ketamin 4-aminopiridin varlığında, tiyopental ve midazolam CaCl2 ile kastırılarak ve verapamil varlığında, midazolam flumazenil varlığında, propofol TEA varlığında ve yokluğunda tekrarlandı. Bu intravenöz anestezikler konsantrasyona bağımlı gevşeme oluşturdu ve bu gevşemeler deksmedetomidin varlığında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttı. Ketaminde 4-AP varlığında ise azaldı. CaCl2 ile kastırılan izole sıçan torasik aorta ringlerinde midazolam ve tiyopental konsantrasyona bağımlı gevşeme oluşturdu. Verapamil uygulaması ile izole sıçan torasik aorta ringleri tamamen gevşedi. Midazolamda, flumazenil varlığında değişmedi, propofolde TEA varlığında azaldı. Banyo ortamına atropin, L-NAME ve indometazin ilave edildikten sonra dokulara deksmedetomidin varlığında ve yokluğunda EAU (50 V, 0.2 msn, 2?32 Hz) uygulandı. EAU izole sıçan torasik aorta ringlerinde frekansa bağımlı kasılmalar oluşturdu. Bu kasılmalar deksmedetomidin varlığında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldı. Sonuç olarak; bu tez çalışmasında intravenöz anestezik olan ketamin, tiyopental, midazolam ve propofol izole sıçan aortası düz kaslarında çeşitli mekanizmalarla konsantrasyona bağlı gevşeme oluşturdu. İntravenöz anestezik ajanların oluşturduğu gevşetici etki, direkt etkisi olmayan konsantrasyonda (10-8 M) deksmedetomidin ilavesiyle arttı. Deksmedetomidin intravenöz anesteziklerin direkt kas üzerinden vazodilatasyon yapıcı etkisini yine direkt etkiyle potansiyelize etti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of IV anesthetics; propofol, thiopental sodium, midazolam, ketamine on rat?s aorta with or without dexmedetomidine. After the approval of animal ethical committee, thoracic aorta rings obtained from the 200-220 g of 20 adult rats were used. Then they were applied with 80 mM KCL in an organ bath before using them. At the end of the resting period, contraction responses depending on concentration (10-8-10-3M) were received with dexmedetomidine. In thoracic aorta rings of the rats contracted sub-maximally by phenylefrin, in cumulative concentrations, ketamine, thiopental sodium, midazolam and propofol relaxing responses were determined in the presence of dexmedetomidine or not. Furthermore, ketamine in the presence of 4- aminopyridine, thiopental and midazolam in the presence of verapamil and contracting with CaCl2, midazolam in the presence of flumazenil, propofol in the presence and absence of TEA were repeated. These İntravenous anesthetics formed a relaxation depend on the concentration and these relaxations increased significantly in the presence of dexmedetomidine and decreased by ketamine-4-AP. Midazolam and thiopental formed concentration dependent relaxation at rat?s thoracic aorta rings contracted with CaCl2. The isolated thoracic aorta rings of the rats relaxed completely by the usage of verapamil. Additionally, it was not changed at midazolam in the presence of flumazenil and decreased at propofol with TEA. After the addition of atropine, L-NAME and indometacine to the bath environment, EFS (50V, 0.2 ms, 2-32 Hz) was applied to the tissues with or without dexmedetomidine. EFS formed frequency dependent contractions in the thoracic aorta rings of the rats. These contractions decreased significantly in the presence of dexmedetomidine. Finally; in this study, propofol, thiopental sodium, midazolam, and ketamine IV anesthetics formed concentration dependent relaxations in rat?s aorta smooth muscle of by different mechanisms. The relaxating effect formed by the IV anesthetic agents was increased by the addition of dexmedetomidine at the concentration (10-8 M) which is not directly effective. Dexmedetomidine, potentialized the vasodilation effects of IV anesthetics throught the muscle by direct effect