Spinal kord anomalilerine eşlik eden maküler lekelerin strüktürel yapısının analizi
Analysis of the structure of macular lesions accompanying spinal cord abnormalities
- Tez No: 203358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Spinal disrafizm'li olguların doku defekti tamirinde çevre yumuşak dokudaki renk değişikliği bölgesi önem arz eder. Bu alanın deri kalitesi kötü olarak değerlendirilmekte ve birçok cerrah tarafından eksize edilmektedir. Bunun sonucunda defekt büyümekte ve rekonstrüksiyon işlemi zorlaşmaktadır. Bu çalışmada amacımız; spinal kord anomalilerine eşlik eden maküler lekelerin hemanjiom ya da düşük akımlı kapiller malformasyonlar ile bağlantısı olup olmadığını ve strüktürel yapısının ne olduğunu araştırmaktı. Çalışmaya spinal kord anomalisine sahip 17 olgu alındı. Hastalardan spinal defekt tamiri ameliyatları esnasında kan ve doku örnekleri alındı. Doku örnekleri; defekt alanı kenarındaki renk değişikliği olan bölgeden ve tasarlanan flebin `back-cut' yapıldığı normal cilt dokusu bölgesinden alındı. Alınan bu doku örnekleri ışık mikroskobisi ile histolojik, elektron mikroskobisi ile ultrasütrüktürel incelemeye tabi tutuldu. Ayrıca bu dokularda immünohistokimyasal olarak östrojen reseptör düzeyi, vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF), faktör 8 ve doku inhibitör matriks metalloproteinaz-1 (TIMP-1) düzeyi araştırıldı. Kan örneklerinde östradiol seviyesi araştırıldı. Çalışmanın sonunda, normal deri ile maküler bölge arasında; mast hücre sayısının değişmediği, östrojen reseptör ß'nın ve kan östradiol seviyesinin normal olduğu, VEGF salınımının değişmediği, TIMP-1 salınımının aynı kaldığı ve Von-willebrand faktörü ile işaretli endotel hücre ve damar sayılarında artış olduğu tespit edildi. Elektron mikroskobik incelemede ise renk değişikliği bölgesinde hemanjiyom varlığını destekleyebilecek bulgular olan endoteliyal proliferasyon, bazal membranda multilaminasyon ya da perisit ve makrofaj birikimi gözlenmedi. Işık mikroskobik incelemede ise renk değişikliği bölgesinde düşük akımlı kapiller malformasyonlar varlığını destekleyecek bulgular olan damar sayısında artış ve damarlarda belirgin dilatasyon gözlemlendi.Bu bulgular, spinal kord anomalilerine eşlik eden maküler lekelerinin düşük akımlı kapiller malformasyonlar olabileceğini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the repair of tissue defects in patients with spinal dysraphism, colour differences of the surrounding tissue is very important. Most of the surgeons apply excision for this region thinking that this region has a low dermis quality. As a result, the tissue defect gets larger and then the reconstruction becomes more difficult. The aim of this study analysis of the structure of macular lesions accompanying spinal cord abnormalities relationship with hemangioma or low flow capillary malformations17 patients with spinal cord anomalies were enrolled for this study. Blood samples and tissue specimens were taken during the operations.Specimens were taken both from macular lesions edge of the defect and the `back cut? region of flap. A light microscope and an electron microscope were used to examine specimens. We also examined estrogen receptor level, vascular endothelial growth factor (VEGF), tissue inhibitor matrix metalloproteinase 1 (TIMP-1) and factor 8 levels. We detected estradiol levels in blood samples.When we compared the normal region to macular lesions, we found that the number of mast cells were same, estrogen receptor numbers and blood estradiol levels were normal. VEGF release did not change, TIMP-1 release was same. The number of Von-willebrand marked endothel cells and vessels increased in macular lesion region. In electron microscope examination we observed that there was no endothelial proliferation, multilamination of basal membrane in the macular lesion region and the number of pericyts and macrophages did not increase. In light microscope examination, we observed that in macular lesion region, the number of vessels increased and there was a significant dilatation.These findings suggest that, macular lesions accompanying spinal cord abnormalities could be low flow capillary malformations.