Yoğun bakım ünıtesinde yatan sepsis hastalarında lenfosit yüzey belirteçlerinin ifadelenmesi ve serum sitokin düzeylerinin araştırılması
Investigating the expression of lymphocyte surface markers and serum cytokine levels in patients with sepsis in intensive care units
  1. Tez No: 196181
  2. Yazar: FERYAL ÇETİN GÜRELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
YOĞUN BAKIM ÜNITESİNDE YATAN SEPSİS HASTALARINDA LENFOSİT YÜZEY BELİRTEÇLERİNİN İFADELENMESİ VE SERUM SİTOKİN DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASISepsis enfeksiyonla birlikte sistemik enflamatuvar yanıt sendromunun bir arada bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATING THE EXPRESSION OF LYMPHOCYTE SURFACE MARKERS AND SERUM CYTOKINE LEVELS IN PATIENTS WITH SEPSIS IN INTENSIVE CARE UNITSSepsis is defined as the clinical condition characterized by the presence of both infection and the systemic inflammatory response syndrome together. In recent years, with greater life expectancy and age related defects in the human immune system, increased incidence of HIV infections and wider use of immunosuppressive therapeutic modalities give rise in the rate of sepsis.A better understanding of the pathophysiology of the sepsis is critically important in the context of developing new, future strategies for the diagnosis and treatment of sepsis. For this reason, aim of our study was to investigate immunological changes that are effective factors in the pathogenesis of sepsis.Lymphocyte cell surface markers were determined in 26 patients with the diagnosis of sepsis by flow cytometry and alterations in lymphocyte sub-populations were searched during the course of sepsis.