Klinik hemşirelerinin uyguladıkları hasta eğitiminin değerlendirilmesi
The evaluation of the educational applications for patients provided by the clinic nurses
  1. Tez No: 196217
  2. Yazar: GÜLÇİN AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAĞFİRET KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, hastane kliniklerinde çalışan hemşirelerin hasta eğitimine yönelik uygulamalarını saptamak amacı ile planlanmış ve yapılmıştır. Bartın Devlet Hastanesi, Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Bartın Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde 24 Nisan?31 Mayıs 2006 tarihleri arasında çalışan tüm klinik hemşireleri araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmanın evreni aynı zamanda araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından literatür ışığında geliştirilen, hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini ve hasta eğitim uygulamalarını sorgulayan anket formları ile elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde, yüzdelik ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, klinikte çalışan hemşirelerin çok az bir bölümünün lisans mezunu olduğu (%14.7) ve genellikle kliniklerde aynı zaman dilimi içinde bir hemşirenin çalıştığı saptanmıştır (%69.3). Hasta eğitiminde klinik hemşirelerinin çoğunun hasta eğitimi için yer ve zaman belirlemediği (%82.4), hemşirelerin tamamına yakınının eğitimi kaydetmediği (%98.9) ve hasta ailesinin/yakınlarının genellikle eğitim kapsamına alınmadığı (%82.4) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted in order to determine the educational applications for patients provided by the nurses working at hospital clinics. The base population consisted of all the clinic nurses working in the Bartın State Hospital, the Bartın Maternity and Children?s Hospital and the Breast Center of Bartın Hospital between the dates 24 April and 31 May 2006. A sample wasn?t chosen in the study. The base population formed the sample of the study. The data were obtained by the researcher via questionnaire forms developed in the light of the literature and examining the distinctive characteristics of the nurses and their educational applications for patients. Percentage and chi-square tests were used in the statistical evaluation of the data obtained. It was determined in the study that very few of the nurses (14.7%) working at hospital clinics are college of nursing graduates, and that generally one nurse works at hospital clinics in the same period (63.6%). It was found out that the majority of the clinic nurses didn?t fix a particular time and place for the education of patients (82.4%), and that nearly all of the nurses didn?t record the educational applications provided (98.9%), and that patients? families/relatives weren?t generally included in the educational applications (82.4%).