Mısır silajında aflatoksin B1 varlığının ve süte geçme durumunun araştırılması
Aflatoxin B1 in corn silage and its probability passing in milk
- Tez No: 196218
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalısmada, Erzurum ili Pasinler ilçe merkezi ve köylerindeki süt sıgırcılıgı isletmelerinden alınan mısır silajlarının aflatoksin B1 ve bu yemi tüketen hayvanların sütlerinin aflatoksin M1 içerigi yönünden ve aflatoksinin yemden süte geçis durumu arastırıldı. ncelenen yem örneklerinde aflatoksin B1 miktarı ortalama 361,12±94.76 ppt ve süt örneklerindeki aflatoksin M1 miktarı da ortalama 3.85±3.71 ppt olarak belirlendi. Tüketilen yemdeki aflatoksin B1'in %1,07'sinin süte aflatoksin M1 olarak geçtigi saptandı. Süt numunelerinin 6 adedinde (% 8.33) ölçülebilir aflatoksin M1 tespit edilemedi. 66 örnekte (% 91.67) ise Türk Gıda Kodeksine göre kabul edilebilir sınırların altında aflatoksin M1 belirlendi. ncelenen 72 yem örneginin 3 adedinde (% 4.16) aflatoksin B1 saptanmadı. Diger örneklerde ise standartlarda belirtilen sınırın altında aflatoksin B1 saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of aflatoxin B1 contamination in corn silage samples and aflatoxin M1 in milk samples collected from cow dairy farms in Pasinler (Erzurum, Turkey) region. Average amount of aflatoxin B1 in feed and aflatoxin M1 in milk were found 361,12±94.76 ppt and 3.85±3.71 ppt respectively. It was found that, 1.07% aflatoxin B1 passed to milk as a aflatoxin M1. Aflatoxin M1 was not found in 6 samples (8.33%) of the milk. Aflatoxin M1 was found in 66 samples (91.67%) of the examined milk samples. None of the samples had aflatoxin M1 greater than the maximum tolerance limit accepted by Turkish Standard and European Union. Aflatoxin B1 was not found in 3 samples (4.16%) of the silage. Aflatoxin B1 was found in 69 samples (95.84%) of the examined silage samples. None of the samples had aflatoxin B1 greater than the maximum tolerance limit accepted by Turkish Standard and European Union.