Amalgam dolguların plazma ve tükürük civa konsantrasyonları ve bazı antioksidan seviyeleri üzerine etkileri
The effects of amalgam restorations on plasma and saliva mercury concentrations and some antioxidant levels
- Tez No: 196237
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konservatif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amalgam dolguların plazma ve tükürük civa konsantrasyonları ve bazı antioksidan seviyeleri üzerine etkileri Bu çalısmada amalgam restorasyonların plazma ve tükürük civa seviyeleri üzerindeki etkisi arastırılmıs, ayrıca dental amalgamların plazma ve tükürük Total Antioksidan Aktiviteleri (TAA) ve bu vücut sıvılarındaki bazı antioksidan enzim ve molekül düzeyleriyle iliskisinin incelenmesi amaçlanmıstır. Arastırmaya yasları 20-32 arasında degisen, agzında amalgam dolgusu olan 33, amalgam dolgusu olmayan 15 olmak üzere toplam 48 birey katıldı. Amalgam dolgulu bireylerin agızlarındaki dolguların sayısı ve toplam yüzey sayıları belirlendi, dolguların toplam yüzey ve okluzal yüzey alanları Üç Boyutlu Tarama ve Modelleme Cihazı (Counting Measurement Machine) ile milimetre kare olarak hesaplandı. Çalısmaya katılan tüm bireylerden kan ve uyarılmamıs tükürük örnekleri alındı, plazma ve tükürükteki civa düzeyleri, atomik absorpsiyon spektrometre ve hidrür sistemi kullanılarak tespit edildi. Ayrıca plazmada TAA, eritrositte süperoksit dismutaz (Ery-SOD) ve glutatyon peroksidaz (Ery-GPx) düzeyleri, tükürükte ise TAA, SOD, peroksidaz ve ürik asit seviyeleri saptandı. statistiksel analizde SPSS 10.01 programı kullanılarak, veriler t testi ve korelasyon analiziyle degerlendirildi. Amalgam dolgulu bireylerde P-Hg düzeylerinin, amalgam dolgusu olmayan bireylere göre anlamlı bir sekilde daha yüksek oldugu belirlenirken (p0,05). Ayrıca P-Hg konsantrasyonu ile P-TAA, Ery-SOD ve Ery- GPx aktiviteleri arasındaki korelasyonun da istatistiksel olarak anlamlı olmadıgı saptanmıstır (p?0,05). Amalgam dolguların sayısı (p0,05). T-Hg seviyesi ile T-TAA (p0,05). Amalgam dolguların sayısı ve dolguların okluzal yüzey alanları ile T-Hg düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon bulunurken (p0,05). Amalgam dolgu sayısı, dolguların toplam yüzey sayısı ve restorasyonların okluzal ve toplam yüzey alanları ile tükürük TAA, SOD, peroksidaz ve ürik asit düzeyleri arasındaki korelasyonlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıstır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of amalgam restorations on plasma and saliva mercury levels was evaluated .In addition, it was aimed to determine that how the relation of dental amalgams with Total Antioxidant Activities (TAA) of plasma and saliva, and also, with levels of some antioxidant enzymes and molecules in these body fluids were. A total of 48 subjects consisted of 33 with dental amalgam restorations and 15 without dental amalgams, with ages ranging 20-32, were participated to the study. On subjects having amalgams, the total number of amalgam restorations and amalgam surfaces were determined and, the total and occlusal areas of the restorations were measured by using the Counting Measurement Machine in square millimeters. Blood and unstimulated saliva samples were collected from all participants, plasma and saliva mercury levels were measured with Atomic Absorption Spectrometer and Hydride System. Plasma TAA, erythrocyte superoxide dismutase (Ery-SOD), erythrocyte glutathione peroxidase (Ery-GPx) and saliva TAA, peroxidase, uric acid, SOD levels were also determined. In statistical analysis, data were evaluated with t test and correlation analysis by using SPSS 10.01 programmer. Although the plasma mercury (P-Hg) levels were found significantly higher in subjects having amalgam restorations than subjects having not amalgams (p0,05). Besides, no significant correlations were found between P-Hg concentration and P-TAA, Ery-GPx, Ery-SOD activities (p>0,05). Positive significant correlations were detected between P-Hg concentrations with the number of amalgam restorations(p0,05). Also, although a positive significant correlation were found between salivary mercury with saliva TAA and SOD levels (p0,05). Although a positive significant correlation were detected between saliva mercury level with the number of amalgam restorations (p0,05). The correlations of saliva TAA, saliva uric acid, saliva peroxidase and saliva SOD levels with the number of amalgam restorations, the number of amalgam surfaces, the total and occlusal surface areas were not found significant, either (p>0,05).