Opial's type ineqvalities on time scales and some applications
Zaman skalasında opial tipi eşitsizlikler ve bazı uygulamaları
- Tez No: 90803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLLUR KAYMAKÇALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
oz ZAMAN SKALASINDA OPIAL TIPI EŞİTSİZLİKLER VE BAZI UYGULAMALARI KORALP, EROL Yüksek Lisans, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Billur Kaymakçalan Aralık 1999, 61 sayfa. Fark ve diferansiyel analiz kavramlarında herkesçe bilinen pek çok benzerlik vardır. Zaman skalası teorisi ilk olarak Stefan Hilger tarafından, doktora tezinde (1988), sürekli ve ayrık analizi birleştirmek amacıyla ortaya atılmıştır. Bilinmeyen fonksiyonun tanım kümesi zaman skalası olarak adlandırılan ve reel sayıların herhangi bir alt kümesi olabilen set üzerinde tanımlı dinamik denklemler için sonuçlar elde etmek genel fikirdir. Aulbach ve Hilger tarafından başlatılmış olan analiz ve lineer teorisi ışığı altında, bu tezde, genel birleştirilmiş bir taslak yardımı ile zaman skalası yapısı altında, uygulama analizinin pek çok alanındaki hem sürekli hem de ayrık durumlarında önemli uygulaması olan bazı Opial tipi eşitsizlikler / \x{t)x'(t)\dt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPIAL'S TYPE INEQUALITIES ON TIME SCALES AND SOME APPLICATIONS KORALP, EROL M. Sc, Department of Mathematics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Billur Kaymakçalan December 1999, 61 pages. There are many well-known analogies in the concepts of difference calculus and differential calculus. The theory of measure chains was first introduced by Stefan Hilger in his PhD thesis [27] in 1988 in order to unify continuous and discrete analysis. The general idea is to prove a result for a dynamic equation where the domain of the unknown function is a so-called time scale, which may be an arbitrary closed subset of the reals. In view of the calculus and linear theory initiated by Aulbach and Hilger [10, 11, 12, 28], in this thesis with the aim of providing a unified general framework, we have obtained in the time scale set-up some basic Opial Type inequalities [ \x{t)x'{t)\dt