Çocuklarda normal karaciğer, dalak ve böbrek boyutlarının ultrasonografi ile ölçümleri ve bunların cinsiyet, yaş, boy ve ağırlıkla olan ilişkileri
Sonographic measurements of the liver, spleen, and kidney dimensions; the relationship of each with sex, age, body height, and weight in the healthy children
- Tez No: 196257
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH DİYARBAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı çocuklarda karaciğer, dalak ve böbrek boyutlarının normal aralığını tespit etmek ve bunların her birinin cinsiyet, yaş, boy ve ağırlıkla olan ilişkilerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada 3 gün ile 16 yaş arasındaki 310 sağlıklı çocuk (150 kız ve 160 erkek) yer almaktadır. Altta yatan malign tümörler, enfeksiyonlar, kan hastalıkları veya organ büyüklüğünü etkileyebilecek benzeri durumları olan çocuklar değerlendirme dışında tutulmuştur. Ölçülen bütün organlar sonografik olarak normaldi. Ultrasonografi ile karaciğer dalak ve böbreklerin her biri için bir boyut (uzunluk) elde edildi. Bu organların longitudinal boyutları boy ile en güçlü korelasyonu göstermekteydi. Cinsiyetler arasında önemli farklılık yoktu. Ortalama sol böbrek uzunluğu sağ böbrekten daha fazlaydı. Klinik olarak organomegaliden şüphelenilen çocuklarda karaciğer, dalak ve böbrek boyutlarının normal aralığı organ büyüklüğünü değerlendirmede kullanılabilir. Sunulan veriler günlük rutin ultrasonografi muayenesinde uygulanabilir. ANAHTAR KELİMELER Boyut, karaciğer, dalak, böbrek, ultrasonografi.
Özet (Çeviri)
To purpose of this study was to determine the normal range of liver, spleen, and kidney dimensions and the relationship of each with sex, age, body height and weight in healthy children. The study comprised 310 healthy children (150 girls and 160 boys) with ages ranging from 3 days to 16 years. Children who had underlying malignant tumors, infections, hematologic diseases, or other conditions that could alter organ size were excluded. All measured organs were sonograpically normal. One dimension (length) was obtained for each liver, spleen, and kidney with ultrasonography. Longitudinal dimensions of all three organs showed the strongest correlation with body height. There was no significant difference between the sexes. The mean left kidney length was longer than the right kidney. The normal range of liver, spleen, and kidney dimensions can be used to objectively measure the size of the organs in children who have clinically suspected organomegaly. Presented data are applicable in daily routine sonography. KEY WORDS Dimension, liver, spleen, kidney, ultrasonography.