Vajinal yol ve sezaryenla doğum yapan adölesan annelerin doğum postpartum döneminde kendilerinin ve bebeklerinin bakımında yaşadıkları sorunların karşılaştırılması
  1. Tez No: 196290
  2. Yazar: TUBA GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalısma, normal ve sezaryen ile dogum yapan adölesan annelerin dogum sonrası dönemde kendi bakımları ve bebeklerinin bakımlarında yasadıkları sorunları karsılastırmak amacıyla planlanmıstır. Arastırma Sivas il merkezinde bulunan Sultan I. zzettin Keykavus Devlet Hastahanesi Dogum Evi Postpartum Servisi ve bu serviste saptanan adölesan annelerin, taburculuktan sonraki ilk 7. günlerinde ve 4. haftalarında evlerine gidilerek yapılmıstır. Arastırmada veriler, Ek 1; ?Vajinal ve sezaryen dogum yapan annelerin tanıtıcı özellikleri ile ilgili veri Formu?, Ek II; ? Postpartum Dönemde Lohusaya Yönelik Sorun Belirleme Formu?, Ek 3; ?Postpartum Dönemde Yenidogana yönelik sorun belirleme formu? kullanılarak elde edilmistir. Arastırma 120 adölesan anne olusturmakta olup 83 vajinal, 37'si sezaryen dogum yapan anneler olusturmustur. Arastırmada elde edilen veriler SPSS (Ver:13.0) programına yüklenerek verilerin degerlendirilmesinde Khi- kare testi uygulanmıstır. Veriler tablolarda kisi sayısı ve yüzdesi seklinde belirlenmistir.Sezaryen dogum yapan adölesan annelerin dogum sonrası dönemde normal dogum yapanlara oranla hem kendi bakımlarında hem de bebeklerinin bakımında daha fazla zorluk yasadıkları belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparative vaginal and ceserian birth adolescent mothers difficulties in caring themselves and their babies during postpartum period. This research was carried out at the post-partum clinic of the Maternity Hospital at Sultan I izzettin Keykavus State Hospital which is in the centre of Sivas and the women from this clinic were visited at home within seven days and four weeks of being discharged. The data was obtained using data form 1:characteristics and relevant data form for women who have done a vaginal and cesarian birth; Data form 2; Form to determine problems in women in the post-partum period; and Data form 3; Form to determine problems in newborns in the post-partum period. 120 adolescent mothers from the creation of the research made as defining. 83 of the vaginal, 37 of the ceserian birth adolescent mothers. The data obtained from these forms were analysed using the Chi-Squared test through the SPSS (Version 13.0) program. The data presented in the tables as number of people and percentages. When we compare the vaginal birth with ceserian birth and general clinical data. Ceserian birth mothers difficulties in caring themselves and their babies during postpartum period.