Doğum şekline göre doğum sonu güvenlik hisleri, annelik hüznü ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of postpartum security feelings, maternal melancholy, and anxiety levels according to birth method
- Tez No: 1008603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP UZUN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Hemşirelik, Obstetrics and Gynecology, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, annelerin doğum şekline göre doğum sonu güvenlik hisleri, annelik hüznü ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan 154'ü vajinal doğum ve 154'ü sezaryen doğum yapan toplam 308 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği (ADSGHÖ)”,“Doğum Sonrası Annelik Hüznü Değerlendirme Ölçeği (DSAHDÖ)”ve“Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği (PSAÖ)”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Bağımsız Örneklem t testi, Tek Yönlü varyans analizi testi, Mann Whitney U, Ki-Kare testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada, ADSGHÖ toplam puan ortalamaları sezaryen doğum yapan anneler için 48,27±6,56, vajinal doğum yapan anneler için 49,30±5,77 olarak bulunmuştur. Annelerin doğum şekline göre doğum sonu güvenlik hisleri bakımından istatistiksel anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Sezaryen doğum yapan annelerin DSAHDÖ toplam puan ortalaması 66,82±15,18, vajinal doğum yapan annelerin ise 64,34±15,09 olduğu belirlenmiştir. Doğum şekline göre DSAHDÖ toplam puan ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Annelerin PSAÖ puan ortalamaları incelendiğinde, sezaryen doğum yapanların PSAÖ puan ortalaması 73,05±16,32, vajinal doğum yapanların 74,82±15,08 olarak bulunmuştur. Doğum şekline göre annelerin PSAÖ puan ortalaması bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,05). Ancak, annelerin PSAÖ puanları ölçeğin kesme noktalarına göre değerlendirildiğinde, annelerin doğum şekline göre anksiyete düzeyleri bakımından istatistiksel anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir (p=0,001). Sezaryenle doğum yapan annelerde düşük düzeyde anksiyete görülme oranı vajinal doğum yapanlara göre daha yüksek iken; vajinal doğum yapan annelerde orta düzey anksiyete oranı sezaryen doğum yapan annelere göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmada doğum şekillerine göre annelerin doğum sonrası güvenlik hisleri, annelik hüznü ve anksiyete durumu bakımından farklılık göstermediği, ancak doğum şekline göre annelerin anksiyete düzeyleri bakımından farklılık olduğu ortaya konmuştur. Bu bulgular, hemşirelerin doğum sonrası dönem bakımlarını doğum şekillerini göz önünde bulundurarak annelerin anksiyete düzeylerini azaltacak şekilde planlamaları konusunda yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare mothers' postpartum sense of security, maternity blues, and anxiety levels according to the mode of delivery. The sample of the study consisted of 308 mothers who met the inclusion criteria, including 154 who had vaginal births and 154 who had cesarean births. The data were collected using the Personal Information Form, the Mothers' Postpartum Sense of Security Scale (MPSSS), the Postpartum Maternity Blues Assessment Scale (PMBAS), and the Postpartum Specific Anxiety Scale (PSAS). Independent Samples t-test, One-Way Analysis of Variance, Mann–Whitney U test, Chi-square test, Kruskal–Wallis test, and Spearman and Pearson correlation analyses were used in the evaluation of the data. The results showed that the mean total MPSSS score was 48.27±6.56 for mothers who had cesarean births and 49.30±5.77 for those who had vaginal births, and no statistically significant difference was found in postpartum sense of security according to the mode of delivery (p>0.05). Similarly, the mean total PMBAS score was 66.82±15.18 for mothers who had cesarean births and 64.34±15.09 for mothers who had vaginal births, with no statistically significant difference between the groups (p>0.05). When the PSAS score averages were examined, the mean PSAS score was 73.05±16.32 for mothers who had cesarean births and 74.82±15.08 for those who had vaginal births, and again no statistically significant difference was observed between the groups (p>0.05). However, when mothers' PSAS scores were evaluated according to the scale's cut-off points, a statistically significant difference in anxiety levels was found based on mode of delivery (p=0.001). While the prevalence of low-level anxiety was higher among mothers who gave birth via cesarean section compared to those who had a vaginal birth, the prevalence of moderate-level anxiety was higher among mothers who had a vaginal birth compared to those who had a cesarean section. As a result, although the mode of delivery did not differ in terms of mothers' postpartum sense of security, maternity blues, and overall anxiety status, it was associated with differences in anxiety levels, and these findings may guide nurses in planning postpartum care aimed at reducing mothers' anxiety by considering the mode of delivery.