Sivas ilindeki farklı eğitim düzeyindeki öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının saptanması
Analyze of different education level students'attitudes toward physical education in sivas
- Tez No: 196314
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu arastırma, Sivas il merkezinde ilkögretim ve ortaögretim düzeyinde ögrenim gören ögrencilerin beden egitimi ve spor dersine iliskin tutumlarını saptamak amacı ile yapılmıstır. Arastırma evrenini Sivas il merkezinde ilkögretim 8. sınıfta ögrenim gören beden egitimi ve spor dersine katılan 2253 erkek ve 1542 kız, lise 1. sınıfta ögrenim gören beden egitimi ve spor dersine katılan 3662 erkek ve 1412 kız olusturmaktadır. Arastırmaya, bu evrenden basit rasgele örnekleme yöntemi ile seçilen 8. sınıfında ögrenim gören 152 kız ve 121 erkek, lise 1. sınıfında ögrenim gören 234 kız ve 261 erkek olmak üzere toplam 768 ögrenci katılmıstır. Tutum puanları dagılımlarının karsılastırılmasında iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi uygulanmıstır. Elde edilen veriler dogrultusunda, sınıflar arası karsılastırmada ve sınıflar arası hemcinslerin karsılastırmasında beden egitimi ve spor dersine iliskin tutumlarda anlamlı bir fark bulunmustur(p< 0.05)
Özet (Çeviri)
This research was conducted for the purpose of determining the attitudes of Sivas Province primary and middle school students towards physical education and sports classes. The research population was comprised of 2253 male and 1542 female students in physical education and sports classes in the 8th grade in primary schools and 3662 male and 1412 female students in physical education and sports classes in the first year of high school in Sivas Province center. Using a simple random sampling method there were 152 female and 121 male students chosen from the 8th grade and 234 female and 261 male students chosen from the first year of high school for a total of 768 students included in the sample for the research. In the comparison of the distribution of attitude scores the test of significance of the difference between two means was used. Based on the data obtained, in the comparison between classes and in the comparison between same sex groups there was no significant difference in attitudes towards physical education and sports classes.