Bulanık veri zarflama analizi
Fuzzy data envelopment analysis
- Tez No: 196316
- Danışmanlar: PROF. AYŞEN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziBULANIK VER ZARFLAMA ANAL ZTuğba GÜNEŞAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri Enstitüsüstatistik Anabilim DalıDanışman : Prof. Dr. Ayşen APAYDINÖzellikle rekabetin ve daha az kaynak kullanarak daha çok verimlilik elde etmeisteğinin hakim olduğu günümüz dünyasında, aynı alanlarda çalışan benzerorganizasyonların etkinliklerinin ölçülmesi önemli bir konu haline gelmiştir.Etkinlik ölçümü için çeşitli yaklaşımlar vardır. Ancak parametrik olmayan biryöntem olan ve Charnes, Cooper ve Rhodes tarafından 1978 yılında geliştirilenVeri Zarflama Analizi, girdi ve çıktılar arasında analitik bir yapı gerektirmemesi,doğrusal programlama ile çözülebilmesi ve kolay yorumlanabilmesi nedeniyleçok daha yoğun ilgi görmüştür. Ayrıca, Veri Zarflama Analizi ile çoklu çıktı veçoklu girdisi olan karar verme birimlerinin göreli etkinliği ölçülebilmektedir.Veri Zarflama Analizi'nde, karar verme birimleri ile girdiler ve çıktılara aitveriler doğru ve tam olarak ölçülmelidir. Ancak özellikle gerçek dünyaproblemlerinde verilerin tam bir değer olarak ölçülmesi mümkün olmamaktadır.Bu tür kesin olmayan durumlar için Bulanık Teori kullanılarak, Bulanık VeriZarflama Analizi önerilmiştir. Böylelikle daha doğru etkinlik skorları eldeedilmekte ve kesinlik belirtmeyen durumlarda inceleme altına alınabilmektedir(Belman ve Zadeh 1970, Sengupta 1992).Bu çalışmada klasik Veri Zarflama Analizi ve Bulanık Veri Zarflama Analizitekniklerinden bahsedilecek ve Bulanık VZA teknikleri arasından seçilen ?aralıksayılarla Bulanık Veri Zarflama Analizi? yöntemi ile Türkiye'de Birinci DereceKalkınma Öncelikli Yörelerin performansları bu teknikle analiz edilecektir.2006, 140 sayfaAnahtar Kelimeler : Veri Zarflama Analizi, Etkinlik, Verimlilik, Bulanık KümeTeorisi, Bulanık Mantık, Bulanık Veri Zarflama Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisFUZZY DATA ENVELOPMENT ANALYSISTuğba GÜNEŞAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of StatisticsSupervisor: Prof.Dr. Ayşen APAYDINEspecially competition and having more productivity by using less resourceshave held sway over the world nowadays and measuring the efficiencies of thesimilar organizations studying in the similar areas have become an importantsubject. There are various methods for the measurement of efficiency. DataEnvelopment Analysis, a non-parametric method developed by Charnes, Cooperand Rhodes in 1978, is commonly used in the measurement of efficiency, asthere are no any assumptations required to be made. Also in this method, therelative efficiency of units with multiple inputs and outputs can be obtained.In Data Envelopment Analysis, decision making units and inputs and outputsdata must be measured rightly and precisely. But especially in real worldproblems, it is impossible that measuring the data precisely. For such theseimprecise cases, Fuzzy Data Envelopment Anaysis is recommended by usingFuzzy Theory. Thus, better efficiency scores is obtained and imprecise cases canbe analysed (Belman and Zadeh 1970, Sengupta 1992).In this study, the conventional Data Envelopment Analysis and Fuzzy DataEnvelopment Analysis will be mentioned and performances of the PriorityDevelopment Areas in Türkiye will be analysed with the technique of ?FuzzyData Envelopment Analysis with interval numbers? choosen among the FuzzyData Envelopment Analysis techniques.2006, 140 pagesKey Words : Data Envelopment Analysis, Efficiency, Productivity, Fuzzy SetsTheory, Fuzzy Logic, Fuzzy Data Envelopment Analysis.