Akış tipi atölye sisteminde benzetim ile eniyileme: MAN Türkiye A.Ş.'de bir uygulama
Simulation optimizaton of a flow shop system: An application on MAN Turkey Co.
  1. Tez No: 196381
  2. Yazar: YENAL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gerçek hayatta karşılaşılan birçok sistem, genellikle büyük boyutlu, karmaşık vebirtakım belirsizlikler içermektedir. Bu tür sistemlerin analizi amacıyla çoğunluklabenzetim kullanılmaktadır. Benzetim modeli, bir girdi setine karşılık bir çıktı ya daçıktı setinin elde edildiği girdi-çıktı modelidir. Benzetim tek başına bir eniyilemetekniği değildir. Benzetim, en iyi performansı sağlayacak karar değişkenlerihakkında tahmini değerler elde edilmesini sağlarken çözüm uzayı büyüdükçe karardeğişkenlerinin oluşturacağı tüm kombinasyonların denenmesi imkansız olmaktadır.Bu nedenle benzetim modeli ve eniyileme algoritmalarının birlikte kullanıldığıbenzetim eniyilemesi teknikleri günümüzde yaygın kullanılan yaklaşımlar olmuştur.Bu tezde MAN Türkiye A.Ş'nin Kablo Demetleri Üretim Bölümde yer alan UçlamaAtölyesindeki statik-stokastik akış tipi çizelgeleme probleminin çözümündebenzetim ile genel amaçlı arama algoritmaları sınıfında yer alan çoklu inişalgoritması (CIA), tavlama benzetimi (TB) ve tabu arama (TA) birliktekullanılmıştır. Algoritmaların performansı çözüm kalitesi açısındankarşılaştırılmıştır.Bilim Kodu : 605-02-02Anahtar Kelimeler : Stokastik akış tipi çizelgeleme, benzetim eniyilemesi,çoklu iniş algoritması, tavlama benzetimi, tabu aramaSayfa Adedi : 63Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Fulya Altıparmak
Özet (Çeviri)
When the systems under investigation are complex and inherit uncertainties, theanalytical solutions to these systems become impossible. Because of the complexstochastic characteristics of such systems, simulation can be used as an analysis toolto predict the performance of an existing system or a design tool to test new systems.Simulation model is an input-output model in which the set of output is estimated forgiven a particular set of input. Simulation is not an optimization tool. Therefore it isimpossible to evaluate all combinations of decision variables by simulation whensearch space increases. Recently, search techniques have been used with simulationmodel to overcome this difficulty. In this thesis, Multi Start Descent (MSD),Simulated Annealing (SA) and Tabu Search (TS) belong to general purpose searchtechniques are applied to solve static-stochastic flow-shop scheduling problem on thecrimping shop of MAN TURKEY Co ?s loom of wire production department. Theeffectiveness and efficiency of the general purpose search algorithms are investigatedaccording to solution quality.Science Code : 605-02-02Key Words : Sochastic flow-shop scheduling, simulation optimization, multiplestart descent, simulated annealing, tabu searchPage Number : 63Adviser : Assoc. Prof. Fulya Altıparmak