Tunçbilek linyitinin dolaşımlı akışkan yatakta yanma ve emisyon davranışının incelenmesi
Investigation of combustion and emission behaviour of Tunçbilek lignite in a circulating fluidized bed
  1. Tez No: 68198
  2. Yazar: İBRAHİM ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
TUNÇBİLEK LİNYİTİNİN DOLAŞIMLI AKIŞKAN YATAKTA YANMA VE EMİSYON DAVRANIŞININ İNCELENMESİ (Doktora Tezi) İbrahim ATILGAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Günümüz alışılmış yakma teknolojileri (yüzeyde, hacimde yakma) belli standart yakıt özellikleri (ısıl değer, nem, yanıcı uçucular, kül, kükürt oranı, tane büyüklüğü, taşınabilirlik, depolanabilirlik, yanma davranışı vb.) esas alınarak tasarımlanmakta ve ancak bu özellikler kapsamında enerji ve çevresel etki ekonomisi yönünden uygun biçimde kullanılabilmektedir. Yakma teknolojisi yönünden temel sorun, standart yakıt özelliği taşımayan düşük kaliteli yakıtların (linyit, turba, şist vb.) enerji ve çevresel etki ekonomisi yönünden uygun biçimde yakabilecek yakma teknolojisinin geliştirilmesidir. Bu tip kömürlerin oldukça düşük kalorili oluşları yanmayı, emisyonları olumsuz yönde etkileyen yüksek oranlarda nem, kül, kükürt ve uçucu madde içermeleri yeni yakma yöntemlerinin araştırılmasını ve geliştirilmesini gerektirmiştir. Günümüzde standart dışı düşük kaliteli yakıtların verimli ve temiz yakılması için en uygun teknoloji, akışkan yatakta yakma teknolojisidir. Akışkanlaştırılmış ortamda yakma prensibine dayanan bu uygulamada temel yanma, SO2 ve NOx tutma kuralları kolayca oluşturulabilmektedir. Dolaşımlı akışkan yataklı yakma sistemi, kabarcıklı akışkan yataklı sistemine kıyasla yanma, emisyon kontrolü ve işletme ekonomisi yönünden daha üstün özelliklere sahiptir.11 Bu çalışmada, 40 kw ısı kapasiteli, 0.125 x 1.80 m boyutlarında silindirik bir dolaşımlı akışkan yataklı yakma sisteminde, hidrodinamik parametrelerin ve işletme koşullarının yanma ve emisyon davranışı üzerine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmada, yakıt olarak Kütahya Tunçbilek Linyiti, yatak malzemesi olarak silis kumu ve kül karışımı, absorbent madde olarak da Kınık tüneli yöresi kireç ile Göynük yöresi kireçtaşı kullanılarak yanma ve emisyon davranışları incelenmiştir. Kömür, silis kumu, kireç ve kireçtaşının tane boyutları kümülatif yöntemle hesaplanarak en uygun tane boyutları, sistem için belirlenmiştir. Ayrı ayrı olmak üzere kireç ve kireçtaşı ilaveli dolaşımlı akışkan yatakta, absorbent tane boyutları ile Ca/S oranlarının yanma ve emisyonlara etkisi incelenmiştir. Tüm deneylerde yanma verimi, yanma kayıplarının belirlenmesi esasına dayanan dolaylı yöntem kullanılarak hesaplanmıştır. Yanma veriminin belirlenmesinde ayrıca yanmamış hidrokarbon, yanıcı uçucu partiküller ve küldeki karbon kayıpları da hesaplara dahil edilmiştir. Kullanılan kömürün ve absorbent maddelerin özelliklerine de bağlı olarak çalışılan aralıklarda, yanma verimi ve kirletici emisyonların değişimi incelenerek en uygun çalışma bölgeleri belirlenmiştir. Bilim Kodu : 625.05.04 Anahtar Kelimeler : Dolaşımlı Akışkan Yatak, Yanma, Emisyonlar Sayfa Adedi : 275 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ali DURMAZ
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION OF COMBUSTION AND EMISSION BEHAVIOUR OF TUNÇBİLEK LIGNITE IN A CIRCULATING FLUIDIZED BED (Ph. D. Thesis) İbrahim ATILGAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT The present conventional combustion system (grate and pulverized coal firing) calls for fuels with good quality (heating value, moisture, ash, volatile, sulfur, contents, particle size, transportability, storability, burning behavior etc.) and can only be operated properly within the requirements of energy and environmental-impact economy using high quality fuels. From the technological point of view, the main problem is to develop combustion technologies which provide clean and efficient combustion of low grade coals without standard fuel properties. Due to the fact that these low grade coals has low heating value, and high moisture, sulfur, ash and volatile contents, it is necessary to investigate and develope new combustion techniques. At present time, the best combustion tecnology for burning the low grade coals is the fluidized bed combustion tecnology. In the fluidized bed combustion systems, which based on the combustion of coal particles in a fluidized space, the fundamental combustion and absorbtion of S02 and NOx can easily be realized. Circulating fluidized beds are better from bubbling fluidized beds in combustion, emission control and operating cost points of wiews.IV In this study, a circulating type fluidized bed combustion system was considered. The fluidized bed under consideration is cylindrical and its diameter and height are 0,125 m and 1,80 m respectively. Effects of hydrodynamic parameters and operating conditions on the combustion and emission behaviors were experimentally investigated. In the experimental studies, Kütahya Tunçbilek Lignite was used as fuel, silica sand and ash mixture was used as bed material, lime from Kınık tunnel and limestone from Göynük were used as absorbent. Particle size of coal, lime and limestone were determined employing the cumulative method. Seperately, adding lime and limestone to the coal, effects of particle size and ratio of Ca/S on the combustion and emission behaviors were investigated. At the all experiments, the combustion efficiency were calculated using an indirect method which is based on the determination of combustion losses. Optimum operating conditions were determined on the basis of combustion efficiency and contaminant emissions for different coal absorbent properties. Science code Key words Page number Adviser 625.05.04 The Circulating Type Fluidized Bed, Combustion, Emission 275 Prof. Dr. Ali DURMAZ