Yüksek enerjili protonlar ile bombardıman edilen büyük Z'li hedeflerde nötron çığının incelenmesi
Examination of neutron cloud in big Z targets bombarded with high energy protons
- Tez No: 196387
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Hızlandırıcı Güdümlü Sistemin tasarımı (simülasyonu)MCNPX bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada 92 cmyarıçaplı, 250 cm yüksekliğinde silindir bir kap kullanılmıştır. Bu kappaslanmaz çelikten yapılmıştır ve et kalınlığı 2 cm'dir. Çalışmada dörtfarklı HGS tasarımı incelenmiştir: Kurşun silindir, kurşun küre, tantalsilindir, tantal küre hedef. Silindir hedefler 15 cm yarıçaplı ve 150 cmyüksekliğindedir. Küre hedeflerin yarıçapı 29 cm'dir. Hedeflerinetrafında sodyum soğutucu bulunmaktadır. Hesaplamalarda nötronüretimi için, hedefe hızlandırıcıdan gelen 1 GeV enerjili ve 10 mAakıma sahip proton demetleri gönderilmiştir. Hesaplamalarda MCNPXbilgisayar programı kullanılarak hızlandırıcıdan gelen proton başınaüretilen nötron sayısı, hedefteki ve hedefle kap arasındaki bölgedeproton ve nötron akıları, heating ve DPA hesaplanmıştır.Bilim Kodu : 218Anahtar Kelimeler : Hızlandırıcı Güdümlü Sistem, spallation,MCNPXSayfa Adedi : 84Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Başar ŞARER
Özet (Çeviri)
In this study, an Accelerator Driven System simulation has beenconducted in a computer programme called MCNPX. A cylindrical cupwith 92 cm radius and 250 cm long is used in the study. This cup ismade of steeling stell and has a wall thickness of 2 cm. It is examinedfour kinds of HGS representations in the study. The lead cylinder, thelead sphere, the tantalum cylinder and the tantalum sphere are thetargets. The cylindirical targets are 15 cm radius and 150 cm long. Thesphere targets are 29 cm radius. The targets have a sodium cooleraround them. In calculations target has been bombarted with protonbeam having 1 GeV energy and 10 mA current coming out of theaccelerator for neutron production. Using MCNPX computerprogramme, the number of neutrons, neutron and proton flux in targetand the region between the target and the cup and DPA and heating iscalculated for every single proton coming from the accelerator.Science Code : 218Key Words : Accelerator Driven System, spallation, MCNPXPage Number : 84Adviser : Prof. Dr. Başar ŞARER