Blaming others: Agency among unionised unskilled workers
Ötekileri sorumlu tutmak: Sendikalı vasıfsız işçilerde fail olmak
- Tez No: 368660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET SİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı bir grup vasıfsız işçi arasında fail olmanın kaynaklarını araştırmaktır. Tezimde, işçilerin hayatlarının iki alanda, yani evde ve işte kurulduğunu ve buralarda da aile ve sendika üyeliğinin gündelik bir sorumlu tutma söylemiyle birlikte fail olmanın kaynakları haline geldiğini iddia ediyorum. İşçiler arasında bir acizlik hissinin gündelik olarak yeniden üretildiği sorumlu tutma söylemi sendikalı işçiler tarafından sendika temsilcilerinin liderliğinde bilinçli olarak kullanılmaktadır. Bu da uyum ve denge içindeki bir toplum düşüncesine dayanan hayali bir işçi cemaatinin kurulmasına hizmet etmektedir. Çalışmamın içine yerleştirilebileceği daha geniş tarihsel bağlam Türkiye'nin 1980 sonrası dönemidir. Bu dönemde ihracat yönelimli bir sanayileşme, bir tür sanayisizleşme ve esnek üretim tekniklerinin benimsenmesiyle el ele gitti. Tüm bunlar sendikaların gücünü ve refah devleti söylemini sarsan gelişmelerdi. Bu yüzden, çalışmam sendikalı işçilerin bu süreçlere olan tepkisini göstermeye çalışan bir an olarak düşünülebilir. Tezim, Eylül 1999 ve Haziran 2001 arasında, Sefaköy'de elektronik yedek parça üreten bir fabrikada yaptığım saha çalışmasına dayanmaktadır. Saha çalışması boyunca fabrikada gözlemler ve derinlemesine görüşmeler yaptım. Ama fabrika dışında işçilerle bazı eğlence amaçlı etkinliklere ve sendika merkezindeki toplantılara da katıldım.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the sources of agency among a group of unskilled unionised workers. I argue that the lives of workers are situated in two domains, home and work, and family and union membership respectively become the sources of agency coupled with a discourse of blame. The discourse of blame, which is the daily form through which a sense of impotence among workers, is consciously used by unionised workers under the leadership of union representatives. This serves the construction of an imaginary community of workers based on the idea of a society in harmony and balance. The· broader historical context in which my study can be situated in Turkey's post-1980 period. In this period, export oriented industrialism went hand in hand with a kind of de-industrialisation and adoption of flexible production techniques both of which undermined the power of trade unions and the discourse of the welfare state. Thus my study can be understood as an attempt to demonstrate a moment of un ionised workers' responses to these processes. My thesis is based on a fieldwork that took place between September 1999 and June 2001, in a factory, which produces electronic spare parts in Sefakoy. I also visited frequently the union centre in Aksaray. It mainly depended on in-depth interviews and observations in the factory but I also attended a few leisure activities outside the factory and meetings in the union centre.