Konjoint analizi ve cep telefonu tercihleri üzerine bir uygulama
Conjoint analysis and an application to mobile phones preference
- Tez No: 196400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BALİBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, son yıllarda pazarlama araştırmalarında oldukça sıkkullanılan ve çokdeğişkenli istatistik teknikleri arasında yer alanKonjoint Analizi ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde KonjointAnalizi hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Takip eden bölümlerde deteorik yapısı anlatılmıştır. Yapılan uygulama çalışmasında ise, bir GSMoperatöründe çalışan 90 kişiye, cep telefonlarının özelliklerine göreoluşturulan seçeneklere sıra numarası vermeleri istenmiş ve elde edilenverilerle bu sektörde çalışanların nasıl bir cep telefonu istediğibelirlenmiştir.Bilim Kodu : 212Anahtar Kelimeler : Konjoint Analizi, Pazarlama, Tüketici Tercihleri, CepTelefonuSayfa Adedi : 55Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Jale BAL BEYOĞLU
Özet (Çeviri)
In this thesis, Conjoint Analysis , which is widely used in marketingresearches and which is also a part of Multivarite StatisticalTechniques, is employed. In the first part of the study, there is a generalinformation about the Conjoint Analyses. In the following parts, there isalso explanation of theoritical construction of the concept. In theapplied section, it is asked to the 90 workers, working in the a GSMOperator, to give series numbers due to the properties of the mobilephones and finally it is determined how a mobile phone is prefered bythe workers in this sector, by using the taken data.Science Code : 212:Conjoint Analysis, Marketing, ConsumerKey WordsPreferences, Mobile PhonePage Number : 55Adviser : Yrd.Doç.Dr.Jale BAL BEYOĞLU