Konjoint analizi ve tüketicilerin cep telefofonu tercihinin belirlenmesi ile ilgili bir uygulama
Conjoint analysis and an application in connection with determination of mobile phone preference of consumers
  1. Tez No: 204772
  2. Yazar: TUĞBA DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mal ve hizmet üreten işletmelerde bir hizmet ya da ürünün kaliteli olaraktanımlanabilmesi için en iyi nitelikleri taşıması gerekir. Ancak böyle bir ürün ya dahizmet fiyatının düşük olması beklenmez. Tüketiciler karar verirken fiyatla birliktediğer nitelikleri de gözönünde bulundururlar. Pazarlama araştırmalarının amacı ise birürün ya da hizmetin hangi özelliklerinin tüketiciler için daha önemli olduğunubelirlemektir.Daha çok yeni ya da gözden geçirilen bir ürün ya da hizmetin niteliklerinibelirlemek, fiyatların oluşturulmasına yardımcı olmak, satış ya da kullanım düzeyinitahmin etmek ve yeni bir ürün önermek amacıyla pazarlama araştırmalarında kullanılankonjoint analizi çok değişkenli istatistik yöntemlerinden biridir.Bu çalışmada ilk önce Konjoint Analizinin temel yapısı açıklanmaya çalışılacakve sonra Türkiye'de kullanılan farklı cep telefonlarının bazı nitelikler çerçevesinde nasılbir talep yaratacağı araştırılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the companies those produce goods and serve services it is a necessity theyhave got the best attributes in order to define those goods and services of good quality.However the prices of these kinds of goods and services could not be expected to pricedat cheap. Consumers take into consideration the other properties together with theprices,too. The aim of marketing researches is to determine which properties of goodsand services are more important concerning to the consumers.The Conjoint Analysis is one of the multivariete statistic methods which is usedin marketing in order to determine the properties of mostly a new or a revolving good orservice, facilitate price adjustment,estimate the sale or usage and suggest a new product.In this article the structure of Conjoint Analysis is explained first and thenworked on the topic of what type of a demand will create the variant mobile phonesbeing used in Turkey within the certain properties.