Endüstriyel tesislerde radyant ısıtma sistemleri kullanımının incelenmesi
Research of using radiant heating systems in industrial plant
- Tez No: 196422
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA EYRİBOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziENDÜSTR YEL TES SLERDE RADYANT ISITMA S STEMLERKULLANIMININ NCELENMESBarış NAMZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakina Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Mustafa EYR BOYUNŞubat 2006, 128 sayfaBu çalışmada, önce radyant ısıtma sistemleri ve ısıtıcılar tanıtılmış, radyant ısıtıcılarınAvrupa Standartları, ASHRAE ve piyasa tariflerine göre sınıflandırılmaları anlatılmıştır.Işınımla ısı transferi ve radyant ısıtma hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Yüksek tavanlıbinaların ısı ihtiyacını hesaplamak üzere bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiş ve bu yazılımtanıtılmıştır. Yazılım, binaya ait geometrik ölçülerin ve yapı bileşenlerine ait ısıl değerleringirilmesinden sonra CIBSE hesap yöntemine göre ısı ihtiyacı, yıllık yakıt sarfiyatı,havalandırma kesit alanı, CO2 emisyonu ve ortalama ısı transfer katsayısı hesaplarınıyapmaktadır. Yazılım kullanılarak, 300 ve 6000 m2 taban alanı olan iki bina için farklıhava değişim sayıları, yalıtım durumu ve tavan yükseklikleri için radyant ve geleneksel ısıihtiyaçları hesaplanmıştır. Son olarak radyant ve konveksiyonlu ısıtma sistemleri ilkyatırım ve işletme masrafları dikkate alınarak ekonomik açıdan karşılaştırılmıştır.Anahtar Sözcükler : Radyant ısıtma, endüstriyel amaçlı ısıtma, seramik plakaBilim Kodu : 625.04.05iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster of Science ThesisRESEARCH OF USING RADIANT HEATING SYSTEMSIN INDUSTRIAL PLANTBarış NAMZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Mechanical EngineeringThesis Advisor : Asst. Prof. Mustafa EYR BOYUNFebruary 2006, 128 pagesIn this study, at first, radiant heating system and radiant heaters were introduced and thenwere classified according to European Standard, ASHRAE and commercial definitions.Theoretical background about radiative heat transfer and radiant heater were given. Acomputer software was developed and presented about heat loss calculation for the highcelling buildings. After entering the building?s dimensions and their components? thermalproperties; heat requirement (by CIBSE method), annual fuel consumption, vent area, CO2emission and mean heat transfer cofficient are calculated by the software. Using thiscomputer software, radiant and conventional heat requirements were calculated for bothbuilding with 300 and 6000 m2 floor area by various insulation thickness, ceeling heightand the air renewal rate. At the end, installation costs of radiant and conventional heatingsystems was expressed in details and compared by taking operation expenditures of theboth systems into consideration.Key Words : Radiant heating, industrial heating, ceramic plateScience Code : 625.04.05iv