Sivas kenti doğal ve kültürel değerlerinin peyzaj mimarlığı ve turizm açısından değerlendirilmesi
The Evaluatıon of natural and cultural values of sivas city in the frame of landscape architecture and tourism
  1. Tez No: 196452
  2. Yazar: BORA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ELMAS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziSİVAS KENTİDOĞAL VE KÜLTÜREL DEĞERLERİNİNPEYZAJ MİMARLIĞI VE TURİZM AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİBora ERDEMAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüPeyzaj Mimarlığı Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Elmas ERDOĞANDoğal ve kültürel çevrelerin korunması, küresel ölçekte olduğu gibi ulusal ölçekte de önemkazanmış bir olgudur. Türkiye doğal ve kültürel çevreler açısından zengin olmasına karşınbu zenginliğin sürekliliğinin sağlanarak gelecek nesillere aktarımı konusunda gerekli çaba vebilince sahip olmayan bir ülkedir. Bu anlamda kültür varlıklarının korunması için gerekliçalışmaların yapılması gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı; Sivas kenti doğal ve kültürel varlıklarının incelenip, peyzaj mimarlığıve turizm açısından değerlendirilmesi, mevcut durumun ortaya konarak, kentsel tasarım,tarihi-kültürel çevre koruma ve turizm kapsamında önerilerin geliştirilmesidir. Bu amaçlakentsel tasarım, kentsel peyzaj tasarımı, kentsel koruma ve turizm ile ilgili temel kavramlarayer verilmiş, Sivas kentinin sahip olduğu doğal ve kültürel değerler saptanarak, kentin sorunve olanakları ortaya konmuş; Sivas ve yakın çevresi için peyzaj mimarlığı, kentsel tasarım veturizm kapsamında öneriler geliştirilmiştir.2007, 180 sayfaAnahtar Kelimeler : Sivas, kültürel çevre koruma, turizm, kentsel tasarım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTHE EVALUATION OF NATURAL AND CULTURAL VALUES OF SİVAS CITYIN THE FRAME OF LANDSCAPE ARCHITECTURE AND TOURISMBora ERDEMAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Landscape ArchitectureSupervisor: Assoc. Prof. Elmas ERDOĞANConservation of the natural and cultural environments is an outstanding fact which gainedimportance at national scale as at global. Although Turkey is rich in natural and culturalenvironments, it is a country that has not necessary effort and conscious on providing thecontinuity of this richness and its transfer to future generations. In this respect, it is required tomake necessary works in order to protect cultural values.The aim of this study is the evaluation of natural and cultural values of Sivas city, in terms oflandscape architecture and tourism, the manifestation of existing situation, improvingsuggestions about urban planning, historical-cultural heritage conservation and tourism. Inthis sense, basic concepts were involved regarding urban planning, urban landscape planning,the conservation of the urban environment and tourism. Then, the natural & culturel values ofSivas city were determined and the problems and potentials of the area were set. At the finalstage, suggestions were involved about landscape architecture, urban planning and tourism forSivas and its near environment.2007, 180 pagesKey Words : Sivas, cultural environment protection, tourism, urban planning.