Hasandede üzüm çeşidinde asma performansı ile göz verimi, ürün miktarı ve kalitesi arasındaki ilişkiler
Relationships between grapevine performance and bud fertility, yield and berry qoality on Hasandede grapevine
- Tez No: 196451
- Danışmanlar: PROF.DR. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziÇEŞİDİNDE ASMA PERFORMANSI İLE GÖZ VERİMİ, ÜRÜN MİKTARI VE KALİTESİARASINDAKİ İLİŞKİLERÖzge KEPENEKCİAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBahçe Bitkileri Anabilim DalıDanışman: Prof.Dr. Y.Sabit AĞAOĞLUBu çalışma, Çift Kollu Guyot ve Çift Kollu Sabit Kordon terbiye sistemlerinde 60, 80 ve 100cm olmak üzere 3 farklı gövde yüksekliği uygulanarak yetiştirilmiş Hasandede üzüm çeşidineait omcalarda asma performansı ile göz verimi, ürün miktarı ve kalitesi arasındaki ilişkileriaraştırmak üzere yapılmıştır. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri BölümüAraştırma ve Uygulama Bağında, her uygulama kombinasyonuna ait 30 omcanın ayrı ayrıbudama odunu ağırlığı, bir yaşlı dal çapı, sürme oranları, salkım sayısı/göz oranları ve omcaverimi tespit edilmiştir. Bahçe Bitkileri Bölümüne ait laboratuvarda ise her bir uygulamakombinasyonu için 25 tane ağırlığı, suda çözünebilir kuru madde miktarı, titrasyon asitliği veşıra pH'ları tespit edilmiştir.Araştırmada üzerinde durulan özellikler bakımından elde edilen gözlemler TesadüfParsellerinde Faktöriyel Deneme Deseninde varyans analizi tekniği ile irdelenmiştir. Gruportalamalarının karşılaştırılmasında da Duncan testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, gövde yüksekliğinin budama odun ağırlığı ortalamasını etkilediği tespitedilmiştir. En düşük budama odun ağırlığı ortalaması 60 cm gövde yüksekliği verilmişomcalardan elde edilmiştir. Sürgün çapı ve terbiye şekli arasında bir ilişki olduğu ve ÇiftKollu Guyot terbiye şekli verilmiş omcalarda sürgün çapı ortalamasının daha yüksek olduğubulunmuştur. Terbiye şeklinin verim ve salkım sayısını etkilediği, Çift Kollu Sabit Kordonterbiye şeklinin verim ve salkım sayısını arttırdığı görülmüştür. Titrasyon asitliği elealındığında ise Çift Kollu Guyot terbiye şekli verilmiş omcalarda titrasyon asitliğinin dahayüksek olduğu, terbiye şekli ve gövde yüksekliği uygulama kombinasyonunun da sürmeoranını etkilediği bulunmuş, en yüksek sürme oranının ise Çift Kollu Guyot terbiye şekli ve80 cm gövde yüksekliğinde görülmüştür. Sürgün çapı ve göz verimliliği arasında istatistikaçıdan önemli (p 0.03
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisRELATIONSHIPS BETWEEN GRAPEVINE PERFORMANCE AND BUD FERTILITY,YIELD AND BERRY QUALITY ON HASANDEDE GRAPEVINEÖzge KEPENEKCİAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of HorticultureSupervisor: Prof.Dr. Y.Sabit AĞAOĞLUThis study has been performed to research the relation between grapevine performance andshoot efficiency, product quantities and quality in Hasandede, which has been trained bydouble branched Guyot and Cordon training system with different stock height. Pruningweight, the cane diameter, bud burst ratios, number of inflorescences per bud of 3o vines fromeach application was determined. The study was performed in Research and ExperimentVineyard of Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Ankara. Theweights of 25 berries of grapes, the total soluble solids, titretable acidity and pH of juice arealso determined and compared in Postharvest Physiology Laboratory of Department ofHorticulture.The shot which is built according to the Randomized Block Design on factorial regulationwith analysis of variance of variance. Duncan test is used for comparision of group means.As a result of the investigation of relationship between weight of grapevines and trunk height,cane diameter and training system, bud burst and training system and trunk heightapplications, vine yield and training system, the number of cluster and training system, andtitration acidity and training system, it has been revealed that there is a relationship betweenthese features as statistically. The level of 60 cm trunk height drop the wooden weight. Vinestock yield and number of cluster was increased by the Cordon training system. Canediameter and titretable acidity was increase by the Guyot training system. Positive (r=0.162)and important as statistically (p0.03