Altı yaş grubundaki çocuklara çoklu zeka kuramına dayalı olarak verilen matematik eğitiminin matematik yeteneğine etkisinin incelenmesi
A Study on the effect of matehematics education given based on multiple intelligence theory to six years old children's mathematics ability.
  1. Tez No: 196491
  2. Yazar: ŞENAY BULUT PEDÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada, anasınıfına devam eden altı yaş grubu çocuklara Çoklu Zeka Kuramına dayalıolarak verilen matematik eğitiminin matematik yeteneğine etkisinin olup olmadığını belirlemek,Çoklu Zeka Kuramına dayalı matematik eğitiminin kalıcılığını belirlemek, bazı değişkenlerinmatematik yetenek düzeylerinde farklılık yaratıp yaratmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır.Araştırmanın örneklemini yirmisi deney, yirmisi kontrol, yirmisi placebo kontrol grubu olmaküzere altmış çocuk oluşturmaktadır. Deneysel desenli olan bu araştırmada, çocuklar ve ailelerihakkında bilgi almak için Genel Bilgi Formu, çocukların matematik yeteneklerini belirlemekiçin Erken Matematik Yeteneği Testi-3 (Test of Early Mathematics Ability-TEMA-3) Form Ave Form B kullanılmıştır. TEMA-3 çocuklara öntest, sontest ve kalıcılık testi olmak üzere üçfarklı zamanda uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından deney grubu için hazırlanan ?Çoklu ZekaKuramına Dayalı Matematik Eğitim Programı? on iki hafta süresince haftada iki yarımşar gün,placebo kontrol grubu için çocukların matematik yeteneğini destekleyici etkisi olmayanetkinlikler on iki hafta, haftada bir gün birer etkinlik olacak şekilde uygulanmıştır. Kontrolgrubundaki çocuklar ise normal eğitim programına devam etmiştir. Son testin uygulanmasındanbir ay sonra Erken Matematik Yeteneği Testi-3 Form B deney grubuna tekrar uygulanarakÇoklu Zeka Kuramına dayalı matematik eğitiminin kalıcılığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the determination of effect of math education based on multi-intelligence theoryimplemented to six years old children group attending to primary school on the mathematicalabilities whether there is or not, to suggest some variables make change or not by determinationof permanent of math education based on multi-intelligence theory are aimed. Sixteen children(twenty of them are experimental, twenty of them are control, twenty of them are placebocontrol) are the sample of the research. In this experimental research, to get knowlodge aboutchildren and their families, General Information Form, to determine the mathematical abilitiesof children Test of Early Mathematics Ability-TEMA-3 Form A and Form B are used. TEMA-3 is implemented to children in different dates as pre-test, post-test and permanent test. ?MathEducation Program Based on Multi-Intelligence Theory? which is prepared by researcher forexperimental group was practised for twelwe weeks with two half day. The activities which arenot assistable for childrens? mathematical abilities for placebo control group was practised fortwelve weeks with one day and one activity. The control group children continued their normaleducation program. After one month later from the posttest, by application Test of EarlyMathematics Ability-TEMA-3 Form B to experimental group again, the permanent of matheducation based on multi-intelligence theory was evaluated.