Küre dağları milli parkının Kastamonu bölümündeki karakteristik orman kuruluşlarının belirlenmesi
Determination of the charactristics stand structures in the Kastamonu division of the Küre mountains national park
- Tez No: 196534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
In this study, determination of the characteristics forest structure in theKastamonu part of Küre Mountain National Park. Thus, firstly actualmanagement plans were examined and needed data were obtained in thearea.Rich in species, mixed and old stands and karstic lands are typical especially inabsalute protected zone of national park area. Because of the fact that forestadministration have been crried out for long years , the structure of forest hasbeen degraded. With the aim of protecting precious forest organizations andrichness of species, it is necessary to practice special protecting strategy in thenational park area.Science Code : 502.01.02Key words : Küre Mountains National Park, Stand StructurePage number : 53Thesis adviser : Asist. Prof. Ahmet SIVACIOĞLU
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada Küre Dağları Milli Parkının Kastamonu bölümünde bulunankarakteristik orman kuruluşlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlaöncelikle yürürlükteki amenajman planı verileri incelenmiş ve bu veriler eldeedildikten sonra arazi incelemeleri ile gerekli tespitler yapılmıştır.Milli Park alanının özellikle mutlak koruma zonunda yaşlı, türce zenginkarışık meşcereler ve karstik alanlar tipiktir. Alanın büyük kesiminde ormanişletmeciliği uzun yıllardır yapıldığından orman yapısı bozulmuştur. Sadecekarstik yapı nedeniyle ulaşılamayan alanlarda kıymetli orman kuruluşlarıbulunmaktadır. Kıymetli orman kuruluşlarının ve tür zenginliğinin korunmasıamacıyla milli park alanında özel koruma stratejisinin uygulanmasına gerekbulunmaktadır.Bilim Kodu : 502.01.02Anahtar Kelimeler : Küre Dağları Milli Parkı, Orman KuruluşuSayfa Adeti : 53Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet SIVACIOĞLU