Bozkurt Orman İşletmesi Türk-Alman ormancılık projesi model amenajman planının planlama tekniği ve silvikültürel açıdan incelenmesi
Investigation of the model management plans of Turkish-German forestry project of Bozkurt Forest Enterprise in point of planning technique and silviculture
- Tez No: 196535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Göynük (Bozkurt) Orman işletmesi Türk-AlmanOrmancılık Projesi Model Amenajman Planının planlama tekniği vesilvikültürel açıdan incelemektir. Bunun için, araştırma alanına ait model planve daha önceki klasik plan; envanter metotları, meşcere tipleri ve işletmesınıflarının ayrılması, işletme amaçlarının ortaya konulması, bonitet sınıflarınınayrılması, idare süreleri, optimal kuruluşlar ve bu kuruluşa ulaşma yolları,silvikültürel işlemlerinin ve faydalanmanın düzenlenmesi ile haritalama tekniğiaçılarından karşılaştırılmıştır.Bu karşılaştırmalar sonucu, model amenajman planının planlama vesilvikültürel yönden yenilikleri ortaya konularak, bu planın araştırmaalanındaki yapraklı ormanlarda uygulanabilirliği araştırılmıştır.Araştırma sonucuna göre; model planda, envanter, meşcere tipleri ayrımı,gençlik durumu ve silvikültürel eta tespitinin klasik plana göre daha ayrıntılıyapıldığı görülmektedir.Bu olumlu özelliklere karşın model planlarda, bonitet tespitinin yapılmaması vemeşcereleri optimal kuruluşa ulaştırma açısından yetersiz olması gibieksikliklere de bulunmaktadır. Ayrıca, çok küçük gençleştirme alanlarıverilmesi uygulamada gençleştirmenin yapılması ve takibi açısındanproblemlere neden olmakta, sürekliliğin temel koşulu olan gençleştirme yetersizkalmaktadır. Model planlarda yetişme ortamı envanteri ve haritalanmasıöngörülmesine rağmen, uygulamada yapılmamaktadır. Model planlardaormanlara fonksiyonel yaklaşım asıl amaç olmasına rağmen, gerçek birfonksiyonel planlamanın yapılmadığı görülmektedir.Sonuç olarak, Türk-Alman Ormancılık Projesi kapsamında düzenlenen modelplanlar, Batı Karadeniz Bölgesi gibi yapraklı türlerin yoğunlukta olduğu ormankuruluşlarında belirli ön koşulların yerine getirilmesi durumunda uygulanabilirve sürdürülebilir bir yaklaşım olarak görülmektedir.Bilim Kodu : 502.01.02Anahtar Kelimeler : Bozkurt Orman İşletmesi, Orman Amenajmanı, ModelplanSayfa Adeti : 92Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet SIVACIOĞLU
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkish-German Forestry Projects model management planof Bozkurt (Kastamonu) Forest Enterprise were investigated with respect tothe planning tecniques and silviculture. So, the model plan and the classicmanagement plan were comprised with respect to the inventory methods,stand types, determination of the working section and site classes, themanaging goals, the rotation age, normal structure, silvicultural operations,regulation of utilization and mapping techniques.In conclusion of these comparisons, the newness of the model managementplans as to the planning and silviculture were determined for researchingthe practicability of this plan in the broadleaved forests of the region.The inventory, determination of the stand type, the juvenile generationstate, and determination of the silvicultural allowable cut were done moredetailed in the model plans than the classic one.In spite of this positive characteristics, there are important deficiencies inthe model plans, such as no being assessed of yield capacity, insufficient inreach to the normal structure. Also; the small regeneration areas cause theproblems during the regeneration process and trailing. And so; theregeneration practise, which should be the main objective of the forestcontinuity, were not able to meet the sufficient regenaration. Despite of thefact that being projected site inventory and mapping in the model plans,this is not done in practice. In spite of fact that the functional approachesare the main goal in the model plans, a real functional planning is notdone.In conclusion, the model plans of the Turkish-German Forestry Projects couldbe evaluated as an practicable and sustainable approach on the broadleavedforests in the Westhern Blacksea Regions, if some pre-conditions wereprovided.Science Code : 502.01.02Key words : Bozkurt Forest Enterprise, Forest Management, ModelplansPage number : 92Thesis adviser : Asist. Prof. Ahmet SIVACIOĞLU