Permanova testinin zootekni alanında kullanılması ve uzaklık ölçüleri etkilerinin araştırılması
Use of permanova analiysis in animal science data and investigation of the effects of distance measurements
- Tez No: 941181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TAHTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Holştayn ineklerinde bazı süt içeriklerinin(süt yağı, kuru madde, protein) besleme şekli ve besleme dönemlerindeki değişimlerinin PERMANOVA analizi kullanılarak farklı uzaklık ölçülerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Tokat ili Zile İlçesinde Karsüt isimli özel bir hayvancılık işletmesinde yetiştirilen 30 baş Holştayn ırkı büyükbaş hayvanların 2024 yılı içerisinde 3'er aylık dönemlerde beslenme şekline göre işletmede sağım yapılan hayvanların sütteki aylık ortalama süt yağı, süt kuru maddesi ve süt proteini ölçümleri kullanılmıştır. Çalışmada uzaklık ölçüsü olarak, Öklid, Bray-Curtis ve Manhattan uzaklık ölçüleri kullanılmıştır. Çalışmada hem tek hem de çift yönlü model sonucunda uygun permütasyon sayısında uzaklık ölçüleri benzer sonuçlar vermiştir. Çalışmada besleme dönemlerine göre süt içeriklerinden süt yağı ve kuru madde de istatistiksel olarak farklılıklar gözlenmesine rağmen Protein için istatistiksel olarak bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the changes in some milk contents (milk fat, dry matter, protein) of Holstein cows in feeding type and feeding periods by using PERMANOVA analysis with different distance measures. For this purpose, the monthly average milk fat, milk dry matter and milk protein measurements of 30 Holstein cattle raised in a private livestock enterprise named Karsüt in Zile District of Tokat province were used in 2024 in the milk of the animals milked in the enterprise according to the feeding method in 3-month periods. Euclidean, Bray-Curtis and Manhattan distance measures were used as distance measures in the study. In the study, both one-way and two-way models gave similar results for the appropriate number of permutations. In the study, although statistical differences were observed in milk fat and dry matter among milk contents according to feeding periods, no statistical difference was observed for protein.